sobota, 12 grudnia 2015

O św. Jacku z pierogami

Edward Remiszewski
Mamo, zapytaj się Panów jak wyglądał nasz dom przed wojną- pytało dziecko, które przyszło z mamą po pierogi.- Może mają jego zdjęcie.-Niestety fotografii Twojego domu nie posiadamy w naszym zbiorze, ale jest pocztówka przedstawiającą  ulicę Łużycką i dawną gazownię. To tylko kawałeczek drogi od domu, w którym mieszkasz.
Takie dialogi można było usłyszeć przy stoisku, na którym p. Paweł Lubarski   zaprezentował pocztówki dawnego Ruszowa (Rauscha).

Obok p. Małgorzata Drgas  prowadziła warsztaty robienia stroików choinkowych. Z gałązek iglaków, różnorodnych szyszek, gałęzi brzozy powstawały małe dzieła sztuki, które zdobić będą mieszkania w okresie świątecznym i stoły wigilijne.

W innym pomieszczeniu działała prawdziwa fabryka pierogów. Kilkanaście kobiet uwijało się jak w ukropie przygotowując dla gości różnorodne pierogi. Były oczywiście tradycyjne pierogi ruskie i z kapustą oraz z grzybami. Były też "wynalazki"; pierogi z soczewicy, kaszy ze skwarkami i serem, ze szpinakiem- jak z programu " Okrasa łamie przepisy". I te nowe smaki cieszyły się największym powodzeniem.

Łączenie sztuki kulinarnej z działalnością kulturalną staje się już tradycją naszej biblioteki. Miesiąc temu mieliśmy pierogi i ikony.  W miniony piątek pierogom towarzyszyła historia i świąteczna  sztuka zdobienia mieszkań.

Czym jeszcze zostaną zaskoczeni mieszkańcy Ruszowa- zobaczymy wkrótce.

O godzinie 19,00 odbyło się spotkanie grupy mieszkańców Ruszowa z radnymi i sołtysem . Ustalono, że radni złożą wniosek o zmianę terminu rozpoczęcia budowy sali widowiskowej, poparty wieloma podpisami mieszkańców Ruszowa. 

O św. Jacku z pierogami przeczytasz TUTAJ  

Gdyby ktoś jeszcze chciał się podpisać, to poniżej gotowy wzór, który należy złożyć u radnego/radnej. Załącznik:
Lista osób
popierających proponowane zmiany w projekcie Strategii Rozwoju Gminy Węgliniec na lata 2016-2025 dotyczące budowy sali widowiskowej w Ruszowie.

Lp.      Imię i nazwisko                                        adres zamieszkania                                      podpis

9 komentarzy:

 1. Pierogi były przepyszne szkoda ze czesciej nie ma takich obiadków bo mama kupiła 40 z każdego rodzaju

  OdpowiedzUsuń
 2. PIEROGAMI RUSZÓW SŁYNIE.

  OdpowiedzUsuń
 3. święty kontra dzisiejsza świętość chcąc uczestniczyć dziś w niedzielę - dniu świątecznym w mszy - uczcie duchowej, co usłyszeliśmy jako słowo Boże naukę, wychowanie polityczne? a w nim słowa "...Polska dla Polaków bo jestem patriotą...." czy to jest zgodne z naukami Chrystusa? czy to jest zgodne konstytucją? czy to nie jest hasło nacjonalistyczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polska dla Polaków
   Ziemia dla ziemniaków,
   ryż dla ryżych.

   Usuń
  2. Ktoś tutaj nie wie, co to jest nacjonalizm. I nie jest zakazany.

   Usuń
  3. Księżyc dla księży.

   Usuń
 4. Nie sądzę, żeby to coś dało, kiedy Gmina nie ma funduszy !!! A przecież wszyscy dobrze wiemy, że jest to ogromny wydatek odbudować taką salę !!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Są środki zewnętrzne- ostatnie rozdanie - muszą się znaleźć na odbudowę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję Panu Mirkowi i Panu Edkowi za bardzo interesującą lekcję historii Ruszowa,

  OdpowiedzUsuń