niedziela, 3 września 2023

Gmina Ruszów w świetle dokumentów archiwalnych– Komisja Finansowo - Budżetowai Komisja Urządzeń Osiedli. Część 5

 W Prezydium Gminnej Rady Narodowej w Ruszowie występowała również komisja związana ze sprawami finansowymi. W planie pracy z końca roku 1950, znajdującym się w teczce aktowej o sygnaturze 86/54/0/-/15 opisano zadania Komisji Finansowo – Budżetowej i Komisji Urządzeń Osiedli

Komisja Finansowo - Budżetowa

Komisja składała się z trzech osób i jej zadania związane były z wymiarem i poborem podatków gruntowych i FOR-u, podatku od lokali i nieruchomości.

W październiku komisja miała skontrolować sprawozdania rachunkowe z wykonania budżetu za 3 kwartały 1950 roku. Komisja sprawdzała wydatki i wpływy Prezydium GRN. Kontroli miał podlegać także referat podatkowy w jaki sposób zebrano poszczególne podatki i czy są one wymierzane sprawiedliwie czy nie ma jawnego popierania kułaków wiejskich”.

W listopadzie komisja dokonała kontroli postępu prac interwencyjnych. Kontroli miało podlegać wykonanie remontów domów dla „świata pracy”. Kontrola miała być przeprowadzona wraz z Komisją Urządzeń Osiedli.

Grudzień był miesiącem, w którym komisja miała analizować wykonanie zaplanowanych zadań budżetowych za rok 1950 w zakresie urządzeń osiedli, dróg, oświaty i kultury. Zadanie to realizowane miało być w powiązaniu z komisjami odpowiedzialnymi za realizacje danej dziedziny ówczesnego życia. Także w grudniu komisja na posiedzeniu miała zadanie opracowania planu działania na I kwartał 1951 roku.

 Komisja Urządzeń Osiedli

Zadaniem Komisji Urządzeń Osiedli było przeprowadzenie remontu budynków mieszkalnych osiedla robotniczego w Ruszowie. Jest to komisja, która w Planie Pracy GRN posiada najkrótszy opis, bez żadnych danych liczbowych. Mowa jest tutaj jedynie o tym, że komisja musi zorganizować remont budynków osiedla, aby robotnicy przyjeżdzający do pracy na teren gminy mogli dostać mieszkania gotowe do użytku. Komisja powinna zwołać zebranie mieszkańców Ruszowa i omówić problemy mieszkań robotników, aby się zorientować w ich „bolączkach mieszkaniowych”. Zobowiązano komisje do comiesięcznych wizji lokalnych w osiedlach robotniczych i w gromadach, aby mogła się zorientować w:„bolączkach świata prac dotyczących budowli czy remontów różnych domów i obiektów które to zagadnienie jest związane z życiem codziennym człowieka”.

Omówienie wniosków miało się odbyć na posiedzeniu komisji w dniu 20.12.1950r.

Opracował: Zbigniew Mesjasz 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz