piątek, 1 września 2023

Gmina Ruszów w świetle dokumentów archiwalnych– Komisja Gospodarki Drogowej. Część 4

Most drewniany na ulicy Ratuszowej.
Rok 1928
Prezydium Gminnej Rady Narodowej w Ruszowie w roku 1950 na łamach jednego ze swoich planów pracy, znajdującego się w teczce aktowej o sygnaturze 86/54/0/-/15 omawiało również zagadnienia związane z zapleczem drogowym. Odpowiedzialnym za ten aspekt życia naszej byłej gminy była trzyosobowa wówczas Komisja Gospodarki Drogowej. Głównym zadaniem tej komisji był remont drogi Ruszów – Zapałów (obecnie Polana). Zagadnienie remontu tej drogi miało zostać omówione na wspólnym zebraniu gromady Ruszów i Zapałów. Ważne było także omówienie akcji śnieżnej, gdzie Prezydium GRN miało się zwrócić do Prezydium PRN z prośbą umożliwienia korzystania z pługów śnieżnych znajdujących się w Ruszowie. Komisja miała także współdziałać z Komisją Finansowo – Budżetową i sprawdzać sposób dostawy materiałów i wykorzystania robocizny w celu remontu dróg.


W dalszej części tekstu dotyczącego tej komisji, możemy się dowiedzieć, ile dróg i mostów znajduje się w gminie i ile przewidziano do naprawy:

„Na terenie gminy znajduje się dróg – gminnych 15 km brukowanych 15 km. Ilość mostów jest 8 z tego mostów drewnianych jest 8. Z wykazanej ilości dróg 15 km, 2 km drogi przedstawia drogi, które będą remontowane.”

Remont drogi do Zapałowa był kluczowym elementem pracy tej komisji, często ten temat wspominano. Wynikało to z tego, że odcinek tej drogi był istotny ze względu na wywózkę drzewa z lasu. Komisja miała zobowiązywać gospodarzy do stosowania się do wezwań GRN nawołujących do wychodzenia gospodarzy do prac drogowych i wypełniania nałożonego szarwarku. W miesiącu listopadziew związku z kończącym się sezonem wykonywania prac budowlanych, przewidziano kontrole wykonania prac szarwarkowych pod względem wykorzystania robocizny i materiałów. Członkowie komisji mieli sprawdzić w jaki sposób wykorzystano ludzi w pracach szarwarkowych, ilość wykonanej pracy z ilością dniówek szarwarkowych, a także czy roboty zostały w ogóle wykonane. W miesiącu grudniu komisja wspólnie z komisją Finansowo – budżetową miała dokonać kontroli zadań budżetowych w zakresie gospodarki drogowej w roku 1950. Zakładano,że na posiedzeniu komisji w grudniu opracowany zostanie plan pracy na I kwartał 1951r.

Podsumowując wiadomości uzyskane z Planu Pracy GRN dotyczące Komisji Gospodarki Drogowej, niezrozumiała jest dla mnie kwestia ilości dróg w gminie, liczba 15 km wydaje mi się stanowczo za mała. Ale co jeszcze bardziej wzbudza moje zdziwienie to mosty a szczególnie to, że są to mosty drewniane. Przecież już na niemieckich widokówkach z ulicy Ratuszowej widać most betonowy. W pierwszej fazie zaraz po wybudowaniu był tam most drewniany, ale już kolejne widokówki przedstawiają most raczej wykonany z innego materiału niż drewno.

Czy oznacza to, że drogi o lepszych mostach były powiatowe i tylko mała cześć dróg była gminna i do tego z samymi drewnianymi mostami czy był to błąd wynikły podczas sporządzania maszynopisu Planu Pracy. A może są jeszcze inne aspekty powodujące taką niejasność a może się mylę.

Opracował: Zbigniew Mesjasz

Most drewniany na ulicy Ratuszowej - widok z 1928 roku - tuż po powstaniu Osiedla.

Dawniej Siedlund - obecnie ulica Ratuszowa. Widoczny most betonowy. Zdjęcie z roku 1937. Proszę zwrócić uwagę na idealny stan wybrukowanej ulicy i chodników. Przyczółki mostu są widoczne również obecnie. Most kilkakrotnie przebudowywany po wojnie.


Z tego samego miejsca co w 1937 r.

Ceglany most w Kościelnej Wsi, zdjęcie ze zbiorów prywatnych rodziny zamieszkałej w widocznym w dalszej perspektywie "Folwarku"





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz