poniedziałek, 25 września 2017

Z wizytą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Dnia 19 września 2017 r. grupa  30 wolontariuszy z Dolnego Śląska, w tym  trzyosobowa delegacja z Ruszowa, wyruszyła do Warszawy na spotkanie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na zaproszenie Pana Jana Dziedziczaka Sekretarza Stanu w MSZ stawili się wolontariusze akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” na czele z panią Grażyną Orłowską - Sondej. Grupę ruszowską reprezentowało
dwóch uczniów: Jakub Helman i Konrad Matuszak oraz Pani Urszula Zel.


Młodzież i opiekunowie zostali przyjęci w najbardziej reprezentacyjnej sali MSZ im. Jerzego Giedroycia. W spotkaniu brał również udział Pan Mateusz Sąsieka Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą oraz Pani Iwona Kozłowska Naczelnik Wydziału Spraw Programowych Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

Podczas spotkania w ministerstwie podsumowana została lipcowa akcja, w ramach której uporządkowano ponad 130 polskich cmentarzy na Ukrainie. Dzieła tego dokonało blisko 1200 wolontariuszy. Ich przedstawiciele opowiadali w MSZ o przebiegu prac, spotkaniach z rodakami, swojej miłości do Kresów i potrzebie dalszego wsparcia. Porządkować mogiły pradziadów chciało kilkaset osób więcej, ale do ich wysłania „w bój” zabrakło odpowiednich nakładów finansowych. Przedstawicielom ministerstwa pokazany został również film obrazujący ogrom prac wykonanych podczas lipcowej akcji oraz wdzięczność rodaków z Kresów.

Wiceminister  J. Dziedziczak podziękował uczestnikom za działalność 
i zaangażowanie, które jest znakomitym przykładem patriotyzmu XXI wieku. Młodzi ludzie pod opieką nauczycieli poświęcają wolny czas w imię sprawy wyższej porządkując i ratując od zapomnienia polskie nekropolie na Wschodzie.

Wolontariat dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska ma także wymiar współczesny, pozwala bowiem akceptować i umacniać polskie ślady na Wschodzie. Akcja Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia buduje także mosty współpracy i porozumienia pomiędzy narodami – napisano na stronie msz.gov pl.
Na zakończenie spotkania wolontariusze zagwarantowali i zapewnili przedstawicieli polskiej dyplomacji o swojej gotowości do wykonywania prac na rzecz Polaków z Kresów Wschodnich i Syberii. Młodzi ludzie prosili dalsze wsparcie podejmowanych przez fundację Studio Wschód działań, z którymi utożsamiają się w pełni.








                                                                                    Urszula Zel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz