wtorek, 24 marca 2015

Nie likwidujcie poczty

Zdjęcie zrobione w 1915 roku
Źródło: www.wegliniec.pl 
Władze Węglińca sprzeciwiają się przekształceniu filii Urzędu Pocztowego w agencję. Uważają, że doprowadzi to do jej likwidacji. 
Poczta Polska S.A. planuje przekształcić filię Urzędu Pocztowego w Węglińcu w agencję pocztową. Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej sprzeciwiają się tym planom. Poczta Polska zapewnia, że jakość świadczonych usług nie ulegnie pogorszeniu. Innego zdania są władze Węglińca. W Czerwonej Wodzie
doszło już wcześniej do podobnego przekształcenia. Agencja istniała dopóki



przynosiła agentowi pocztowemu zyski. W chwili nieopłacalności punkt został zlikwidowany. Mieszkańcy Czerwonej Wody zostali pozbawieni korzystania z usług pocztowych. Według władz Węglińca, skomercjalizowanie Poczty Polskiej, będącej przedsiębiorstwem użyteczności publicznej, jest działaniem wymierzonym w lokalne społeczności. Przekształcenie placówek pocztowych w agencje ma sens w większych miastach, gdzie działa kilka podobnych placówek oraz firm zajmujących się przesyłkami. W mniejszych miejscowościach agencje prędzej czy później są zamykane, a mieszkańcy nie mają dostępu do usług pocztowych. W odpowiedzi na protest, Poczta Polska S.A. zaproponowała utrzymanie placówki w Węglińcu, ale pod jednym warunkiem. Gmina musi współpracować w zakresie przekształcenia filii w Ruszowie w agencję pocztową. Władze Węglińca uważają, że jest to sprzeczne z interesem lokalnej społeczności. Biorąc pod uwagę jak ważną rolę pełni poczta i jak wielu mieszkańców, instytucji publicznych oraz firm prywatnych korzysta z jej usług władze Węglińca zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców o poparcie stanowiska w tej kwestii i podjęcie działań protestacyjnych mających na celu dalsze kontynuowanie przez Pocztę Polską swojej służby publicznej w placówce pocztowej w Węglińcu. Informujemy, iż istnieje możliwość złożenia podpisu pod protestem na liście dostępnej w sekretariacie Urzędu Gminy i Miasta w Węglińcu."
Oryginalny artykuł tutaj
Dopisek Wędrowca Ruszowskiego: Cieszy nas, mieszkańców, to, że władze gminy nie chcą poświęcić filii w Ruszowie celem ratowania placówki w Węglińcu. Ale czy ze swojej strony nie powinniśmy wesprzeć sprzeciwu władz Węglińca i postawić ostre veto przekształcaniu filii w Ruszowie w agencję pocztową? Może u nas powinien być wyłożony protest do podpisu?

Uprzedzamy, komentarze wulgarne i obrażające kogokolwiek muszą być podpisane przez piszącego z imienia i nazwiska. Inaczej nie będą publikowane.

17 komentarzy:

  1. A czy można by było taką listę utworzyć w Ruszowie? Żeby np. jakiś radny pozbierał te podpisy? Bo nie każdy mieszkaniec Ruszowa ma możliwość jechać specjalnie do sekretariatu Urzędu Gminy,żeby podpisać ten protest

    OdpowiedzUsuń
  2. Redakcja: Bardzo mądry pomysł. I konkretny. Czy któryś z przedstawicieli Ruszowa i Kościelnej Wsi w Radzie Miejskiej podejmie się tego zadania? A może są inne osoby, które chciałyby pilotować temat?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Była juz akcja zbierania podpisów np,remontu drogi 296. I co to dało? Sam zebrałem ponad setke podpisów i jesli trzeba moge zbierać ale musi mi to ktoś zaproponować.
      żeleszkiewicz Bolesław.

      Usuń
  3. Wszystko niech zlikwidują. Chory kraj.

    OdpowiedzUsuń
  4. Od 1 maja przestaje takze istniec Posterunek Policji w Węglińcu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Uważam , że w sprawie poczty musimy protestować! - zbierac podpisy .. mamy naszych radnych którym zaufaliśmy IM w wyborach i to ONI mają jakąs wiedzę na ten temat - powinni działać ! szkoda jak zlikwidują nam jeszcze pocztę !

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak powinniśmy także zebrać podpisy w sprawie istnienia naszej poczty a może także małej zmiany jej trybu pracy gdyż ludzie pracujący nie zawsze mogą skorzystać z usług naszej poczty w związku z jej pracą do godziny 14:00 gdzie inni mieszkańcy tez pracują o tych porach

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszyscy chcą protestować jak przychodzi co do czego a prawda jest taka, że mało kto korzystał z usług poczty, dlatego nie jest opłacalne dla poczty polskiej utrzymanie tej placówki. Kilka lat temu protestowaliśmy w tej sprawie i pozostawili pocztę na próbę na jakiś okres, ale niestety. A protestować to w większości chcą ci, co tak na prawdę na tę pocztę nie chodzą. Jest jeszcze bank i obsługa jest w nim sto razy lepsza. A jeżeli już zbierać podpisy, to sołtys jest władzą na wsi. A może ktoś prywatnie weźmie poprowadzi agencję pocztową, jak chce.

    OdpowiedzUsuń
  8. no przepraszam ale jak mam częściej chodzić na pocztę jak z pracy wracam około 16:30 ???? Cześć mieszkańców pracuje w innych miejscowościach i dostęp do naszej poczty ma utrudniony. Nie ma problemu z wysyłaniem bo poczty w Iłowej i Pieńsku pracują do 18:00 a w Pieńsku nawet w soboty ale jak się dostaje awizo to rodzi się problem z odebraniem przesyłki. Poczta jest nam potrzebna ale godziny je działania powinny być troszkę inne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Godziny poczty są takie, a nie inne, bo niestety Pani tam pracująca nie ma jak dojechać i wszystko jest uzależnione od godziny przyjazdów i odjazdów autobusów.

      Usuń
  9. To wez Ty zobaczymy jak daleko zajedziesz,a my pozostaniemy bez poczty.Bardzo latwo cos zamknac,trudniej otworzyc ponownie.Tak bylo u nas z apteka.Dobrze,ze pojawili sie w Ruszowie Panstwo Graczykowie i ja ponownie uruchomili.

    OdpowiedzUsuń
  10. Budynek Poczty Polskiej wygląda dziś tak samo jak na tej widokówce sprzed 100 lat. Historia lubi się powtarzać więc niedługo do Ruszowa będzie tylko dojeżdżał listonosz ( czytaj dyliżans ). Jak za czasów świetności poczty. Tylko wówczas była to Poczta Saska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dowcipny komentarz.. Nic dodać nic ująć.

      Usuń
  11. Budynek wygląda jak 100 lat temu... I bardzo dobrze, bo co powinien byc oblożony styropianem? :)

    OdpowiedzUsuń
  12. A pani w okienku czeka na emeryture jest tak opryskliwa 3 osoby w kolejce i jest problem.Szlak mnie trafia jak mam isc na poczte w Ruszowie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń