wtorek, 17 marca 2015

Statystyka mnie dotyka

Kliknij, aby powiększyć mapkę
Źródło:www.wegliniec.pl
Dane statystyczne Gminy Węgliniec
Zapraszamy do zapoznania się z danymi statystycznymi Gminy Węgliniec, przygotowanymi na podstawie Statystycznego Vademecum Samorządowca, wydanego przez Urząd Statystyczny.  Prezentowane dane statystyczne zawierają podstawowe dane demograficzne oraz społeczno- ekonomiczne. Informacje dotyczą m.in.: liczby ludności, ruchu naturalnego, rynku pracy czy edukacji. Dane te pozwalają na porównanie naszej gminy na tle gmin powiatu zgorzeleckiego.
Zaludnienie
Węgliniec zajmuje powierzchnię 338 km2, na której liczba ludności wynosi 8687 osób wg danych Głównego Urzędu

Statystycznego. Analizując piramidę wieku i płci można zauważyć, że mamy do czynienia ze społeczeństwem starzejącym się. Rozkład ludności względem wieku przedstawia
się następująco:
- ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,53 % ogółu,
- ludność w wieku produkcyjnym 65,09% ogółu,
- ludność w wieku poprodukcyjnym 17,38% ogółu.
Przyrost naturalny wynosi - 39, natomiast saldo migracji -33, co daje końcowy efekt pomniejszania się społeczności. W populacji mieszkańców przeważają kobiety (50,25% populacji).



Rys. Piramida płci i wieku
Źródło: Statystyczne Vademecum Samorządowca

Dochody i wydatki
W budżecie gminy w 2013 roku wpływy z różnych rozliczeń wynosiły 37%. Dochody te były niższe w stosunku do poprzednich lat. Natomiast wpływy od osób prawnych i od osób fizycznych stanowiły 36,5 % dochodów ogółem. Wpływy te były wyższe o 2,9% w stosunku do roku poprzedniego. Pomoc społeczna i pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej przyniosły dochody w wysokości14,1,%.
Najwięcej wydatków gminy pochłonęła oświata i wychowanie – 37,2% (tj. 9690 tys. zł), następnie pomoc społeczna i pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej- 17,8%, administracja publiczna– 13,0% i kultura fizyczna– 10,2%.
W 2013 r. dochody Gminy Węgliniec na 1 mieszkańca wg badań GUS wyniosły: 3019 zł, natomiast wydatki: 2996 zł. Dochody własne stanowiły w dochodach ogółem budżetu gminy 39,8 %. Udział wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach własnych wyniósł 32,70%. W 2013 r. 100% wydatków majątkowych przeznaczono na cele inwestycyjne. Wydatki majątkowe inwestycyjne stanowiły 19,9% wydatków ogółem budżetu gminy.
Zasoby mieszkaniowe
Na podstawie opublikowanych przez GUS informacji dotyczących zasobów mieszkaniowych w Gminie Węgliniec istnieje 2997 mieszkań, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania w m2 wynosi 71,2. Liczba lokali socjalnych jest niewielka, zaledwie 30.
Edukacja
Od roku 2010 zauważalny jest spadek uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjach. Od 2012 roku występuje również mniejsza liczba dzieci w przedszkolach i w placówkach wychowania przedszkolnego.
W 2013 r. subwencja oświatowa wyniosła (w tys. zł)- 6411,5. Wg stanu GUS na 2013 r. w gminie funkcjonuje 5 bibliotek i filii, a wypożyczenia księgozbioru na 1 czytelnika w woluminach wynosi 14.
Gmina Węgliniec na tle powiatu zgorzeleckiego
Najbardziej zaludniona jest Gmina Miejska Zgorzelec. Kolejne pozycje zajmują gminy: Zawidów i Bogatynia. Nasza gmina pod względem zaludnienia znajduje się na ostatnim miejscu w powiecie.
Gmina Bogatynia posiada najwięcej dochodów własnych budżetu gminy na jednego mieszkańca. Zaraz za nią znajduje się Gmina Wiejska Zgorzelec i Sulików. Węgliniec ulokował się na 7 pozycji.
Gmina Węgliniec widnieje na pierwszym miejscu pod względem ilości dzieci w przedszkolach. Tuż za nami jest Zgorzelec i Pieńsk. Następnie: Sulików, Bogatynia i Zawidów.
Odnośnie przeciętnej powierzchni użytkowej 1 mieszkańca w zasobach mieszkaniowych nasza gmina zajmuje wysoką- 3 lokatę. Pozycję swą zajmujemy zaraz za Zgorzelcem i Sulikowem.
Podsumowując, na tle gmin powiatu zgorzeleckiego, Gmina Węgliniec jest na trzeciej pozycji, natomiast w województwie dolnośląskim na 34.
Do pobrania:
dane statystyczne Gminy Węgliniec

6 komentarzy:

  1. ludzie to jest XXI w. i to dobrze, bo dzieci naklepać to każdy głupi potrafi tylko kto da im jeść i co najmniej zapewnić jako taki byt. Widać że młode pary są odpowiedzialne decydując się na jedno, góra dwoje, ponieważ wiemy jakie są zarobki jeżeli nazwać to zarobkami o ile jest praca, w naszej gminie ciężko o pracę która by zapewniała byt rodzinie 2+3 i więcej, oczywiście kościół nakłania do klepania, a nawet bardzo martwi się o nienarodzone tylko jak się narodzą to problem spada na rodziców, czy ktoś słyszał żeby kościół zasponsorował przedszkole czy placówkę wychowawczą żeby pomóc wielodzietnej rodzinie nie, i mamy tak jak mamy, oby nie było gorzej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak i to jest racja, bo po co sobie naklepać dzieci skoro często samemu ciężko wyżyć. Ale ludzie też są sobie sami winni, gdyż nie powinni się zgadzać pracować za byle jaki grosz, tylko że jak masz rodzinę na utrzymaniu to nawet najgorzej płatana praca jest potrzebna. A później mamy takie kwiatki że zasuwa się za miskę kaszy lub słyszy się od pracodawcy "ja Cie zatrudnię ale połowę ZUS-u sam sobie opłacasz".
    A kościół i kler jak to oni potrzebuje więcej pieniędzy na swoje zbytki, nowe samochody, odstawione plebanie a często także na swoje dzieci i dlatego namawia bo im więcej dzieci tym więcej chrztów, ożenków, komunii, bierzmowań no i pogrzebów i kaska dla kleru leci.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiara kotolicka to zycie bez srodkow antykoncepcji,co zasiejesz to zbierzesz.A RODZINA TO RZECZ SWIETA. Zgadzam sie, 1,2,3,4,5,6,CzY PANSTWO NASZE KOSCIOL WYZYWI TA RODZINE?TO OCO CHODZI W NASZYM KRAJU
    .DAJCIE WRESZCIE GODNE ZAPLECZE RODZINNE,SAMOTNYM MATKA SAMYM WYCHOWYJACYM DZIECI, AZWLASZCZA NIESPELNOSPRAWNYMI.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiara katolicka to życie w abstynencji i uczciwości. To posty nakazane zachowywać. Po co biegać do kościoła, jak tego nie stosuje się w praktyce.

      Usuń
  4. Na temat proboszcza jak o zmarłym? Albo bardzo dobrze albo mlczeć?

    OdpowiedzUsuń
  5. odnośnie przeciętnej powierzchni użytkowej 1 mieszkańca - w m2 wynosi 71,2 - wynosi owszem wynosi tyle z piwnicą i pomieszczeniami przynależnymi , a nie powierzchnia mieszkaniowa.Więc nie ma się czym zachwycać.

    OdpowiedzUsuń