piątek, 23 września 2016

Zebranie ruszowskiej grupy Odnowy Wsi Dolnośląskiej

Edward Remiszewski
Wczoraj w Bibliotece  Publicznej w Ruszowie odbyło się zebranie miejscowej grupy Odnowy Wsi Dolnośląskiej LINK . Lider zespołu Grzegorz Tyrakowski omówił realizację  "Programu Odnowy Wsi" i zaproponował dyskusję nad najważniejszymi zadaniami, które zostaną włączone do Strategii na następny okres. Zadaniem o szczególnej wadze, zdaniem uczestników, będzie nadanie Ruszowowi rangi wsi tematycznej np. "Jagodowa wieś". 
Bycie wsią tematyczną oznacza nie tylko promocję miejscowości, ale również możliwość stworzenia wielu miejsc pracy (wynajem pokoi gościnnych dla turystów, obsługa grup wycieczkowych, mała gastronomia, wypożyczalnia rowerów itp.).
Konieczna jest do tego odbudowa zaplecza gospodarczego przy DK w Ruszowie, jako miejsca koncentrującego ruch turystyczny i ułatwiającego realizację zadań.
Członkowie grupy Odnowy Wsi Dolnośląskiej zachęcają mieszkańców Ruszowa do przemyślenia i przedyskutowania wymienionych zadań biznesowych. Radni i sołtys obiecują pomoc w ich realizacji: doradztwo oraz w miarę możliwości wsparcie finansowe. Osoby zainteresowane proszone są  o zgłaszanie swoich  pomysłów do sołtysa wsi Mirosława Kozy lub  radnego Grzegorza Tyrakowskiego. 

Poniżej artykuł ze strony  www.wegliniec.pl dotyczący "Odnowy wsi"

Od 2011 roku sołectwa z terenu gminy Węgliniec biorą udział w programie Odnowa Wsi Dolnośląskiej.
Program zakłada działania, w ramach których bazując na zasobach wsi, jej atutach zostanie osiągnięty stan, w którym mieszkańcy będą utożsamiać się ze swoją miejscowością, skutecznie wykorzystywać nabytą wiedzę a co za tym idzie umiejętnie pozyskiwać środki finansowe na realizację zaplanowanych wcześniej projektów. Odnowa wsi jako nurt rozwoju obszarów wiejskich zakłada rozwój oparty na specyfice i niepowtarzalnych walorach danej miejscowości.

W ramach programu Urząd Marszałkowski organizuje konkursy pn. „Przedsięwzięcia promujące ideę Odnowy Wsi”, w ramach których można otrzymać środki finansowe na działania związane z rozwojem wspólnot lokalnych, konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska”, doroczne Kongresy Odnowy Wsi oraz wizyty studyjne do wsi tematycznych na terenie całego kraju.
W dniach 15-18 września 2016r. gminny koordynator „Odnowy Wsi Dolnośląskiej” z gminy Węgliniec wziął udział w wyjeździe studyjnym na Roztocze. W ramach wizyty uczestnicy zwiedzili Regionalną Izbę Pamięci w Wysokiem utworzoną w ramach projektu „Budowa i Wyposażenie Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem – obiektu turystyki i tradycji wiejskiej”,
EKOMUZEUM – Roztocze świąteczna Kraina, Olejarnię Świąteczna w Ruszowie, Geoturystyczny Szlak Roztocza Środkowego (kamieniołom Babia Dolina w Józefowie, Rezerwat Czartowe Pole w Hamerni) a na końcu Zamość – miasto wpisane na listę zabytków UNESCO.
Burmistrz Józefowa zapoznał uczestników wyjazdu z zasadami aktywizacji zawodowej mieszkańców obszarów wiejskich z wykorzystaniem instrumentów ekonomii społecznej – spółdzielni socjalnych – obecnie w gminie Józefów funkcjonują 4 spółdzielnie socjalne realizujące większość zadań gminnych (np. odśnieżanie, pielęgnacja zieleni, usługi dla osób starszych, usługi opiekuńcze, obsługa obiektów turystycznych) i planowane jest powstanie następnych. Członkinie Stowarzyszenia kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ przeprowadziły warsztaty „Drewniana pocztówka z Roztocza” oraz opowiedziały o zasadach działania stowarzyszenia skupiającego obecnie 30 sołectw gminy Zamość.
Wszystkie powyższe działania są wspierane przez pracowników LGD „Nasze Roztocze”.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz