środa, 20 stycznia 2016

Opał ze śmigieł messerschmitta

Skrzynia służąca do transportu
śmigieł do messerschmitta
 wytwarzanych w Ruszowie. Pusta, bo
 jak opowiada jeden z pierwszych
 mieszkańców Ruszowa,
śmigła dobrze się paliły w piecu
Edward Remiszewski
Grupa, na razie nieliczna, bo składająca  się z 4 osób, będzie zbierać się w Bibliotece Publicznej w Ruszowie w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 19,00. Zebranie inauguracyjne odbędzie się  2 lutego 2016 r. Zapraszamy osoby  zainteresowane historią Ruszowa i okolic. 
Coraz więcej osób zaczyna się interesować przeszłością miejsca w którym żyje. Są tacy co zbierają widokówki i zdjęcia przedwojennego Ruszowa (Rauscha). Inni gromadzą stare przedmioty codziennego użytku, skrzynie i tablice, tłumaczą  na język polski wspomnienia
Niemców, nagrywają wypowiedzi  ludzi, którzy przybyli do Ruszowa zaraz po II wojnie. Wielu analizuje stare mapy i z wykrywaczami metalu poszukuje "skarbów". 
W dniu dzisiejszym zawiązała się Regionalna Grupa Historyczna (nazwa tymczasowa),  na czele której  stanął Stanisław Papież. Zadaniem zespołu będzie gromadzenie i opracowywanie dokumentów na wielką wystawę pamiątek historycznych związanych z naszym regionem, która zostanie otwarta w DK Ruszowie w dniu 11 listopada 2016 roku. Grupa, na razie nieliczna, bo składająca  się z 4 osób, będzie zbierać się w Bibliotece Publicznej w Ruszowie w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 19,00. Zebranie inauguracyjne odbędzie się  2 lutego 2016 r. Zapraszamy osoby zainteresowane historią Ruszowa i okolic. 

5 komentarzy:

 1. super, kolejny pomysł, kolejne osoby włączają się w lokalną działalność

  OdpowiedzUsuń
 2. Kto jeszcze należy do grupy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszamy do naszej grupy. Jak do tej pory są w niej: Papież, Lubarski, Koza, Remiszewski

   Usuń
 3. w czasie wojny fabryka śmigieł samolotowych znajdowała się na
  obecnym tzw. Pagiecie, teraz tam stoją domy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Postaramy się przyjść bo temat jest bardzo interesujący
  Paweł. K

  OdpowiedzUsuń