niedziela, 31 maja 2020

Mój Ruszów - prezentacja uczennicy kl.4 z lubelszczyzny

Andrzej Mianowany
Przedstawiam  prezentację, którą moja córka Adrianna kl. 4 chciała zrobić o "moim" Ruszowie.
Mieszkam teraz koło Lublina (lubelszczyzna) i tutaj są obce takie krajobrazy jak w Ruszowie, do których mam ogromny sentyment i którym zaraziłem moje dzieci ponieważ starszy syn uwielbia wycieczki rowerowe po okolicach, a w szczególności nowe trasy rowerowe :) 
Prezentacja jest w tym linku 

piątek, 29 maja 2020

Drzwi do lasu

Za Kościelną Wsią, za mostkiem nad Małą Czerną, na łące stoją cztery zwykłe drzwi. Prawdopodobne prowadzą one do pobliskiego lasu, bo gdzie by miały one prowadzić?
Wejście bezpłatne, klucz do zamków jest w posiadaniu jednego z mieszkańców wsi. Zapraszamy - niedługo pokażą się pierwsze grzyby.

Zmarł nasz mieszkaniec - Jan Jurczak. Wyrazy współczucia dla Rodziny i Przyjaciół Zmarłego


Uciekinierzy

O tym, że jeszcze 75 lat temu istniała osada leśna lub wioska świadczą ledwo wystające z ziemi ruiny domostw i rośliny, które do dzisiaj zdołały przetrwać. Niektóre z bylin i krzewinek rosnących w dawnych przydomowych ogrodach przystosowały się do istniejących warunków i dobrze rozwijają się  bez opieki człowieka, a nieliczne (barwinek, rudbekia)  tworzą duże, bujne skupiska roślinności. Są to uciekinierzy, którym udało się przetrwać prawie 100 lat na wolności.

czwartek, 28 maja 2020

Ziemniaki z orzechami

Lata 1929 - 1933 to okres największego kryzysu gospodarczego w Świecie. Szczególnie mocno dał się on odczuć w Niemczech. Na skutek upadłości wielu zakładów pracy ruszowianie zostali pozbawieni środków do życia. Mieszkańcy Rauscha zaczęli cierpieć z powodu głodu. W przedwojennym Ruszowie wielu ludziom pomógł przetrwać las: grzyby, czarne jagody i borówki stanowiły znaczące w tym czasie źródło dochodów. Jak za bardzo dawnych czasów

środa, 27 maja 2020

Zrób sobie raj

Czy można sobie samemu zrobić raj? Oczywiście, że tak. Potrzeba do tego celu kawałka ziemi, dużo serca i ciężkiej pracy. Przykład: ogród Zosi w Kościelnej Wsi. Wystarczy wejść na teren tego ogrodu, a człowiek przenosi się do innego piękniejszego świata. Najpierw otacza przybysza zapach kwiatowy. Tak silny i duszący, że aż się w głowie kręci. Zamęt zwielokrotnia paleta azaliowych barw. Wzrok przyciągają starannie wypielęgnowane i poprzycinane w stylu bonzai krzewy iglaste, otoczone równo przystrzyżonym trawnikiem. W oczku wodnym odbijają się białe chmurki, wśród których pływa dostojnie stary piętnastoletni karp złocisty.

wtorek, 26 maja 2020

Intrygujący mieszkańcy Piasecznej

Mieliśmy dzisiaj okazję poznać nietuzinkowego mieszkańca pobliskiej Piasecznej. Tomas, z pochodzenia Czech, ale mówiący wspaniale po polsku, osiedlił się wraz z żoną w zabudowaniach pamiętających jeszcze niemieckich właścicieli. Niewielki dom mieszkalny dostaje drugie życie - oddzielone od części mieszkalnej pomieszczenia zostają przeznaczone do przeprowadzania warsztatów ceramicznych. Zabudowania gospodarcze będą galerią- skansenem gotowych wyrobów i sklepem z cudeńkami własnoręcznie robionymi. Każda praca jest

Dzień Matki

Życzymy wszystkim Mamom odwagi i sił, by porywać się na cele i zmiany, które z pozoru wydają się trudne, a później wprost wymarzone, realizacji planów
i nowych marzeń oraz natchnień. 
Rada Sołecka i sołtys Ruszowa

poniedziałek, 25 maja 2020

Leśny ogródek wodny

Lasy Ruszowskie stanowiące część Borów Dolnośląskich nazywane bywają niekiedy szumnie puszczą, chociaż na to miano nie zasługują. W większości są to lasy uprawowe, nastawie na pozyskiwanie drewna. Tylko gdzieniegdzie, w pobliżu stawów, możemy napotkać ciekawe zakątki porośnięte rzadkimi roślinami wodnymi lub bagiennymi. Piękny "wodny ogródek' istnieje w pobliżu stawu Ślepów zwanego przez ruszowian Koreą.  Dominują w nim kosaćce żółte oraz czermień błotna - wydająca wiosną białe kwiaty, przypominające małe kalie, a jesienią czerwone owoce wielkości drobnych wiśni.  Zakątek jest naprawdę uroczy i warto poświęcić trochę czasu na jego odkrycie. er

niedziela, 24 maja 2020

Piosenka - podziękowanie dla służby zdrowia

Krzysztof Zieliński opublikował swoją nową piosenkę - podziękowanie dla służby zdrowia za trudną pracę w okresie pandemii. Mistrzowskie wykonanie melodii "W twoich rękach"- Alicja Drozdek z zespołem PRYMA.


sobota, 23 maja 2020

Nasze rosiczki

Choć rosiczka okrągłolistna jest pod całkowitą ochroną gatunkową, to w naszych lasach można spotkać ją stosunkowo często. Wybiera zawsze miejsca wilgotne i jałowe; glinianki zagłębienia terenu, bagniska. Wielu słyszało o tej roślinie, ale niewielu ją widziało w naturze, ponieważ lubi się ona maskować. Jest malutka, niczym nie wyróżnia się z tła. Jedynie jeśli występuje masowo przyciąga wzrok czerwonawą barwą. Potoczne nazwy rosiczki okrągłolistnej to: diabli kwiat, słoneczna rosa, rosiczka krwista, czarci kwiat. Gdy ktoś napotka tę ciekawą roślinkę, a trzeba bardzo uważnie patrzeć pod nogi, może zrobić jej zdjęcie. Zawsze się wtedy uśmiecha. er

czwartek, 21 maja 2020

Ulica Ratuszowa cała w głogach?

Przed 1945 rokiem ulice w centrum Ruszowa były obsadzane drzewami ozdobnymi. Najczęściej do tego celu wykorzystywano głóg dwuszyjkowy, odmiana czerwona pełna, forma pienna oraz jarząb szwedzki. Rośliny te posiadają wielkie walory  ozdobne: pięknie kwitną w okresie wiosennym, a jesienią zdobią je kolorowe owoce. Do dzisiaj pozostały nieliczne egzemplarze tych drzew przy ulicy Ratuszowej i Śródmiejskiej. W najbliższym czasie planowana jest rewitalizacja ulicy Ratuszowej, może przy okazji przywrócić jej dawny kwietny wygląd. er

środa, 20 maja 2020

Jak na Wyspie Wielkanocnej

Przy ulicy Borowskiej, za dawną piekarnią, pojawił się kamienny posąg. Wygląda tak samo jak słynne kamienne obeliski moai. Kto go wyrzeźbił i postawił w tym miejscu? Legenda wyspiarska głosi, że to  wódz plemienia Hotu Matuʻa, który opuścił swoją ojczyznę w poszukiwaniu nowego domu.
Kiedy zmarł, wyspa została podzielona pomiędzy sześciu jego synów, a następnie ich spadkobierców. Wyspiarze wierzyli, że stawiane posągi są zdolne do przechwytywania many (nadnaturalnych mocy) wodza; to z kolei miało prowadzić do obfitych deszczów i lepszych zbiorów.

wtorek, 19 maja 2020

Umarł król, niech żyje król. Aktualizacja

Słynny dąb Chrobry, który rósł niedaleko Piotrowic w tym roku nie wypuścił ani jednego listka. Więcej na ten temat TUTAJ . Drzewo zostało rozmnożone przez klonowanie i z nasion. Jedna z sadzonek uzyskanych z dębu rośnie koło naszego kościoła. Historia papieskich dębów zaczęła się 28 kwietnia 2004, w czasie jednej z pielgrzymek polskich leśników. To wtedy leśnicy zawieźli 2,5 kg nasion Chrobrego, najstarszego dębu szypułkowego w Polsce do Watykanu (wiek dębu Chrobrego ocenia się na 750 lat). Do Polski nasiona wróciły z błogosławieństwem Jana Pawła II i od tej pory każdy "potomek" Chrobrego nazywany jest dębem papieskim.W maju 2004 żołędzie otrzymały certyfikat i świadectwo pochodzenia. Następnie trafiły do gospodarstwa szkółkarskiego w Nędzy,

poniedziałek, 18 maja 2020

Hej, ho - na ryby by się szło

Rzeka Mała Czerna (przed II wojną Kleine Tschirne lub Gotbach Halbauer WasserKleiner Hammerbach) bierze swój początek w niewielkim stawie koło Nowego Lasu będącego przysiółkiem Godzieszowa. Do węzła autostradowego Wykroty stąd tylko kilkaset metrów. Za Iłową łączy się z Wieką Czerną, a dalej połączone wody (Czerna) docierają do Bobru za Nowogrodem Bobrzańskim. Rzeka nieduża, rzadko groźna, chociaż czasami wylewa na przybrzeżne

niedziela, 17 maja 2020

Niech dziczeje

Od pewnego czasu  zapanowała w Polsce moda na meliorację rzek i strumieni. Ładnie, prosto i szybko popłynęły rzeki. Przy pomocy różnego rodzaju zastawek regulowano poziom ścieków wodnych. Ale czy nie prościej i taniej pozostawić rzekę samą sobie - nich dziczeje.  Porastająca koryta cieków wodnych roślinność wychwytuje zanieczyszczenia, w wodzie pojawiają się ryby i raki, a w szuwarach przybrzeżnych żyje ptactwo wodne.

czwartek, 14 maja 2020

PSZOK w Węglińcu wznawia przyjmowanie odpadów wielkogabarytowych

źródło: wegliniec.pl
Urząd Gminy i Miasta w Węglińcu informuje, że od dnia 14.05.2020  PSZOK w Węglińcu wznawia przyjmowanie odpadów wielkogabarytowych.
Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec

Mariusz Wieczorek



środa, 13 maja 2020

Tylko czasami wstyd...

Czy jeszcze ktoś zwraca uwagę na parking w centrum Ruszowa? Wiecznie zaśmiecony, walające się części ubrań, wózków dziecięcych, parasolek sprawia okropne wrażenie. A my mieszkańcy już odpuściliśmy sobie całkowicie. Tylko czasami wstyd, gdy ktoś obcy wysiada z samochodu. A może jednak monitoring poprawiłby sytuację? 

Czerna Mała


Nasza rzeka zrobiła się naturalna. Zarosła trawskami i innymi roślinami wodnymi, zamuliła się, a gdzieniegdzie widać wszechobecny plastyk. Przydałoby się zmeliorowanie jej czy powinna pozostać dziką rzeką?. 

niedziela, 10 maja 2020

Piękne kwiaty borówkowe

Borówki brusznice słyną nie tylko ze smacznych owoców, ale także z bardzo ciekawych kwiatów. Trzeba tylko przyjrzeć się im z bliska. Zdjęcia zrobiono przy pomocy nasadki makro na obiektyw.(er)

sobota, 9 maja 2020

ROZPOCZĘCIE PROWADZENIA ZAJĘĆ SPORTOWYCH - UKS START Ruszów

Przekazuję informację o rozpoczęciu zajęć sportowych w ramach działalności UKS START RUSZÓW. Po złagodzeniu obostrzeń sanitarnych i otworzeniu obiektów sportowych w Polsce i naszej gminie, jest to możliwe. Szczegółowe zasady sanitarne, ograniczenia i funkcjonowania obiektu ORLIK w Ruszowie znajdą Państwo pod linkiem: https://zsruszow.szkolnastrona.pl/a,911,orlik-przy-szkole-podstawowej-w-ruszowie-juz-otwarty

piątek, 8 maja 2020

Trzech "leżących policjantów" pilnuje ulicy Batorego

Ulicą Batorego nie pojedziesz szybciej niż 20 km na godzinę. Porządku pilnuje trzech "leżących policjantów". Umieszczenie spowalniaczy ruchu drogowego spowodowało, że mieszkańcy tej wąskiej ulicy mogą odetchnąć z ulgą, bo z pewnością poziom hałasu jest teraz dużo mniejszy.(er)

Przyjdzie walec i wyrówna


Stan dróg asfaltowych w Ruszowie, mówiąc delikatnie, przedstawiał wiele do życzenia. Do czasu. Dzisiaj zjawiła się ekipa remontowa z Kożuchowa, która za pieniądze gminy Węgliniec rozpoczęła usuwanie dziur w ruszowskich drogach. Prace rozpoczęto od jezdni w pobliżu Domu Kultury w Ruszowie, a potem przyjdzie kolej na inne ulice. Nie będziemy się już lękać o stan zawieszenia naszych aut.

Szkoła Podstawowa w Ruszowie otrzymała prestiżowy certyfikat „Chronimy dzieci”.

Miło nam oznajmić, że w dniu 18.04.2020 r. Szkoła Podstawowa w Ruszowie otrzymała prestiżowy Certyfikat „Chronimy Dzieci” przyznawany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Ministerstwo Edukacji Narodowej za wysoki poziom standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Na uwagę zasługuje fakt, iż najbliższa certyfikowana placówka w województwie dolnośląskim znajduje się w Chocianowie i Polkowicach.
Program Chronimy Dzieci to program profilaktyki przemocy wobec dzieci. Celem programu jest zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w placówkach edukacyjnych i opiekuńczych oraz 
dostarczenie placówkom oferty i narzędzi podnoszenia kompetencji personelu,


czwartek, 7 maja 2020

INFORMACJA O WYTYCZNYCH, ZASADACH I FORMACH FUNKCJONOWANIA BOISKA ORLIK W RUSZOWIE NA CZAS EPIDEMII COVID 19

Od dnia 5 maja 2020r. funkcjonuje obiekt ORLIK w Ruszowie. W związku z epidemią COVID-19 Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec wprowadził tymczasowy Regulamin korzystania z obiektu. Ze względu na bezpieczeństwo własne i innych prosimy o bezwzględne przestrzeganie postanowień regulaminu.
--
Robert Grzelakowski
606877831


wtorek, 5 maja 2020

Wabienie ptaków

 Na filmie... rudzik
Wiosna to nie tylko kwiaty i młode liście na drzewach, to również śpiew ptaków w koronach drzew i krzewów. Wystarczy wyjść rano do ogrodu, aby usłyszeć koncert ptaków na sto zięb, rudzika i kilka kosów. Zastanawiamy się często, jak  rozpoznać ptaka po jego trelach. Nawet jeśli nie jesteśmy ornitologami, jest to stosunkowo proste. Wystarczy wejść na stronę https://www.glosy-ptakow.pl/,

poniedziałek, 4 maja 2020

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka życzymy członkom OSP Ruszów dużo zdrowia, pomyślności, wytrwałości, męstwa i satysfakcji z wykonywania służby obdarzonej zaufaniem społecznym. Składamy Wam wyrazy uznania za trud i ryzyko jakie podejmujecie w ochronie życia i mienia ludzkiego. Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą

INFORMACJA O DNIACH i GODZINACH PRACY BIBLIOTEK NA TERENIE GMINY WĘGLINIEC

INFORMACJA O DNIACH i GODZINACH PRACY BIBLIOTEK                                                  NA TERENIE GMINY WĘGLINIEC                                                                                            ORAZ ZASADACH ZACHOWANIA, FORMACH ZWROTU i WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Węglińcu informuje, iż ze względu na epidemię COVID-19 w naszym kraju oraz prowadzoną kontrolę całości materiałów bibliotecznych (skontrum), w dniach od 4 maja do 3 lipca 2020 r. czytelnicy będą mogli korzystać z bibliotek wg poniższego harmonogramu:


Lp.
Miejscowość
Dni otwarcia
Godz. otwarcia
Kontakt
1
Węgliniec 
Poniedziałek, wtorek, piątek
14.00 – 17.00
75 77 12 510
2
Stary Węgliniec
Wtorek 
14.00 – 17.00
602 153 408
3
Czerwona Woda
Poniedziałek, wtorek, piątek
14.00 – 17.00
694 135 995
4
Ruszów 
Poniedziałek, wtorek, piątek
14.00 – 17.00
75 77 14 551
75 77 14 243
Biblioteka w Jagodzinie – ZAMKNIĘTA.

Po smaczny obiad do stołówki szkolnej

Od jutra stołówka szkolna prowadzona przez Panią Ewę Michalik będzie wydawała obiady dla osób, ktore zechcą  skorzystać ze smacznych posiłków. Cena jednego zestawu obiadowego wynosi 15 zł. Posiłki wydawane będą w godzinach od 11:00 do 12:00 - tylko  na wynos.  Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 728 944 741

Opłaty u sołtysa

Informujemy, że sołtys Ruszowa Mirosław Koza  obsługuje interesantów w Domu Kultury w Ruszowie w środy od godziny 18:00 do 19:00  W tym czasie przyjmuje opłaty: podatkowe, za wywóz śmieci oraz za spółki wodne. 

niedziela, 3 maja 2020

Zagadka kulinarno - przyrodnicza. Rozwiązanie - czosnek

Skromna roślina o białych kwiatach i liściach łudząco podobnych do pokrzywy, pospolicie rosnąca w miejscach wilgotnych, może doskonale zastąpić w kuchni:
a) pietruszkę
b) koperek
c) czosnek
d) szczypiorek 


Nowy paczkomat ?

Mieszkańcy starają się o drugi paczkomat w Ruszowie pod sklepem Chata Polska. Można oddać tylko jeden głos
Kliknij na poniższy link
https://inpost.pl/blisko-ciebie/glosuj-na-miejsce#51.400276,15.179676.
Uwaga: w bazie InPostu nie zmieniono nazwę ulicy. Nadal widnieje tam ulica Ułańska zamiast II Armii WP.