niedziela, 27 sierpnia 2023

Gmina Ruszów w świetle dokumentów archiwalnych – Komisja Zdrowia i Pracy. Część 3

 

 Ośrodek Zdrowia 
w  Ruszowie - po remoncie
 i przebudowie
.
Analizując dalej Plany Pracy Prezydium G.R.N w Ruszowie oznaczony sygnaturą 86/54/0/-/15, można znaleźć omówienie działania poszczególnych komisji i nazwiska osób w nich zasiadających. Komisje składały się z przewodniczącego i członków. Przy każdym nazwisku występuje skrót „Ob.” oznaczający zapewne charakterystyczne dla tamtych czasów określenie „obywatel”.

Omawianie prac poszczególnych komisji zaczyna się od Komisji Zdrowia i Pracy. Jak wynika z omawianego dokumentu komisja składała się z jednego przewodniczącego i czterech członków. Zadaniami komisji było zbadanie czystości ulic, podwórek domów czynszowych i zabudowań gospodarskich. Wraz z Komisją Urządzenia Osiedli, członkowie omawianej komisji mieli zbadać zabezpieczenie budynku Ośrodka Zdrowia i Punktu Opieki nad Matką i dzieckiem, ale ze szczególnym uwzględnieniem ich działalności w lecznictwie „świata pracy”. Miano sprawdzić przydatność istniejących urządzeń, prawidłowość rozmieszczenia poczekalni i zaopatrzenie w najbardziej potrzebne medykamenty. Sprawdzeniu

miała także podlegać sprawność załatwiania ludności przez personel ośrodka. W tym fragmencie możemy wyczytać, że sprawdzenie miało być pod kątem „przestrzegania słusznej polityki klasowej”. Komisja miała również za zadanie zbadanie zaopatrzenia ludności w wodę zdatną do picia. Polegać to miało na zbadaniu zdatności wody do spożycia i sprawdzeniu zabezpieczeń studni od zanieczyszczeń. Ważna też była akcja uświadamiająca społeczność naszej nieistniejącej już gminy, w sprawach higieny, opieki nad matką i dzieckiem i zwalczania chorób społecznych.

Z wniosków jakie możemy znaleźć w dalszej części tekstu wynika, że Ośrodek Zdrowia i Punkt Opieki nad Matką i dzieckiem mieszczą się w jednym budynku znajdującym się w Ruszowie. Budynek jest w stanie „należytym”. Ustęp znajduje się na zewnątrz, Woda do picia jest pobierana ze studni znajdującej się obok budynku. Zasygnalizowano brak osobnej poczekalni dla matek z dziećmi. No i oczywiście zasygnalizowano także brak lekarza i brakuje lekarstw: „przeciwzakaźnych, przeciwtężcowych i innych”.

Ulice były zaśmiecone a stan sanitarny osiedli w zaniedbaniu. Śmieci znajdowały się także na podwórkach domów czynszowych i zabudowań gospodarskich. Zasygnalizowano konieczność zbadania wody w studniach i ich zabezpieczenia od zanieczyszczeń ze względu na bliskość gnojówek.

Zdrowie pracowników przemysłowych według wskazań komisji wymagało ciągłej uwagi. Wskazano ze społeczeństwo gminy Ruszów wymaga uświadomienia w zakresie higieny, opieki nad matką i dzieckiem i zwalczania chorób społecznych. Uświadamianie miano przeprowadzać podczas zebrań gromadzkich, na naradach w fabrykach i zakładach pracy. Podczas tego uświadamiania mieli być obecni wyznaczeni członkowie komisji. Zadaniem członka komisji na tych zebraniach, miało być zbieranie w toku dyskusji uwag z dziedziny zdrowia. Następnie komisja miała rozpracować zebrane uwagi i postawić konkretne wnioski na posiedzeniu Rady Narodowej w celu powzięcia odpowiednich uchwał.

Na tym kończy się omówienie zagadnień Komisji Zdrowia i Pracy, na ile obecnie sytuacja z opieką zdrowotną w naszej miejscowości wygląda lepiej pozostawiam Wam drodzy czytelnicy do oceny. Pamiętajmy tylko że ludzie żyjący w czasie powstania omawianego Planu Pracy zaczynali nowe życie na terenach 5 lat temu przejętych od Niemców na tz „Ziemiach Odzyskanych” i zapewne łatwe to nie było.

Opracowanie: Zbigniew Mesjasz

Stan  przedwojenny - villa Hubnera - tutaj od
1946 r. do dzisiaj mieści  się Ośrodek Zdrowia w Ruszowie

 

Przed 1945 rokiem apteka, potem przychodnia zdrowia dla leśników, a podczas remontu budynku ośrodka zdrowia przeniesiono w to miejsce również publiczną służbę zdrowia.
Na górze mieszkała lekarska rodzina Zabłockich.
Przez pewien czas miało tu siedzibę Nadleśnictwo Ruszów.
Obecnie  budynek stoi pusty
i zaniedbany, oczekuje na nowego właściciela - dopisek Edward Remiszewski poza
treścią artykułu.


5 komentarzy:

  1. Co dokładnie stało się z wieżyczka, która była w ośrodku zdrowia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W dokumentacji która przejżałem nie widziałem żadnej wzmianki na temat wieżyczki czy nawet informacji dotyczących szczegółów remontu. Ale ja nie przejżałem chyba nawet 10% dokumentacji więc może gdzieś jest jakaś wzmianka.

      Usuń
    2. Nie wiemy dokładnie, chociaż jest hipoteza.. Postaram y się ja potwierdzić

      Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Myślałem, że wydarzyło się to po wojnie i któryś z mieszkańców pamięta takowa sytuację w której ośrodek stracił ją.

    OdpowiedzUsuń
  3. Śródmiejska 3 też straciła koronę

    OdpowiedzUsuń