środa, 2 sierpnia 2023

Pradzieje Ruszowa

Dzisiaj proponuję podróż w czasie. Cofniemy się aż do epoki brązu czyli  około 3500 lat temu

Epoka brązu w środkowej Europie rozpoczęła się około 3000 roku p.n.e. i trwała do około 1000 roku p.n.e. W tym czasie ludzie nauczyli się wytwarzać brąz, czyli stop miedzi i cyny. Brąz był znacznie twardszy i trwalszy od miedzi, co umożliwiło ludziom wytwarzanie lepszych narzędzi i broni. Epoka brązu to także czas rozwoju nowych form sztuki, takich jak rzeźby i malarstwo. Epoka brązu to czas dużych zmian społecznych i ekonomicznych, ludzie tworzyli większe i bardziej złożone społeczności, a także rozwinęli nowe formy

handlu. W tej epoce budowali duże osady, chowali ludzi (pochówek ciałopalny) w kurhanach, zakładali obozowiska. Trudnili się łowiectwem i uprawą roli.

Dzięki zdjęciom satelitarnym i technologii laserowej (lidarowej) odkryto liczne ślady miejsc, gdzie zamieszkiwali ludzie przeszło 3500 lat temu. W Ruszowie odnaleziono zaledwie 4 takie stanowiska: dwa przy ulicy Kościelnej i po jednym obok Akacjowej i Żagańskiej. Na terenie Kościelnej Wsi takich śladów osadniczych odkryto aż 15.

Możemy domniemywać, że centrum ówczesnego "Ruszowa" znajdowało się za dzisiejszym kościołem katolickim - obok kładki przez rzekę, która aż do połowy XIX wieku stanowiło jedyne przejście przez Małą Czerną. Tędy prowadził szlak łączący dwa brzegi naszej rzeczki. Mosty na Żagańskiej i Ratuszowej powstały dużo później.

Nie wiemy dokładnie kim byli ówcześni mieszkańcy naszej ziemi. Z badań kości przeprowadzonych przez poznańskich uczonych genetyków wynika, że byli oni zbliżeni genetycznie do koczowniczych plemion, które zamieszkiwały wybrzeża Morza Czarnego. Z pewnością nie byli to Germanie ani tym bardziej Słowianie.

Trudno mówić o ciągłości osadniczej.

Władali odmianą języka indoeuropejskiego, z którego pojedyncze słowa lub wyrażenia przetrwały prawie we wszystkich językach europejskich do dnia dzisiejszego.

Kulturowo zaliczamy te plemiona do kręgu kultury łużyckiej lub przedłużyckiej , której pierwsze artefakty odkryto na terenie dzisiejszych Łużyc- stąd nazwa.

Pierwsze pisane źródła o Ruszowie pochodzą dopiero z 1346 r. n.e. naszej ery. A co działo się tutaj prawie przez 3000 lat tego dokładnie nie wiemy.

Wyjaśnienie dotyczące prehistorii Ziemi Łużyckiej do której należy Ruszów wymaga dalszych badań archeologicznych. er

Wykorzystano mapy z portali: geoportal.gov.pl oraz zabytek.pl

Osada z epoki brązu  - rekonstrukcja 

Dwa ślady osadnicze przy ulicy Kościelnej (niedaleko mostku przez Małą Czerną)
oraz jeden przy ulicy Akacjowej oraz Żagańskie ( za blokami).
cmentarzysko obok osady 


CMENTARZYSKO I OSADA 

Mostek nad Małą Czerną - za nim po prawej stronie cmentarzysko ciałopalne, a po lewej osada z epoki brązu


Jak  dotrzeć do warstwy lidarowej na geoportalu ☝






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz