sobota, 12 sierpnia 2023

Jeszcze będzie przepięknie w Kościelnej Wsi i Okrąglicy

Kościelna wieś - "folwark"
Na długo przed wybudowanie w XV wieku kościoła w Ruszowie istniały już w Kościelnej Wsi dwie małe kamienne kaplice, stąd  niemiecka nazwa (w dosłownym tłumaczeniu) Kamienne Kościoły. Po wojnie Komisja Ustalania Nazw Miejscowości przy Ministerstwie Administracji Publicznej zaordynowała nazwę Kościelna Wieś. W 1937 roku wieś liczyła ponad 1200 mieszkańców.

Obecnie miejscowość ma około 300 dusz. W ostatnim okresie na terenie wioski powstało kilka nowych domów, wytyczono wiele działek budowlanych.

Jeszcze będzie przepięknie...

Po wojnie w nienaruszony stanie przetrwały w Kościelnej Wsi i Okręglicy wszystkie przedwojenne  zakłady przemysłowe:

Cegielnia w Rychlinku oddana do użytku w 1905 roku przez E. Ecke przetrwała w dobrym stanie wojnę. Przez wiele lat podstawowym produkowanym tam asortymentem była cegła kominowa, a także cegła pełna i rurki drenarskie.
W latach 70-tych zakład produkował cegłę klinkierową, cegłę kanalizacyjną oraz rurki. Przeszło stu mieszkańców Ruszowa, Kościelnej Wsi i Rychlinka znalazło tam zatrudnienie. Fabryka działała prawie do końca lat 90. XX w. Potem dostała się w ręce prywatne, powoli niszczały eksploatowane maszyny i urządzenia, aż pozostały tylko mury. Dach się też zawalił.

Cegielnia w Kościelnej Wsi wytwarzająca przeważnie cegłę, w latach 50. częściowo spłonęła, podjęto próbę odbudowy, ale brak popytu na cegłę w tym okresie pokrzyżował plany. Przez długie lata ludność mieszkająca w pobliżu zakładu ogrzewała domy pozostawionym miałem węglowym.

Młyn wodny nad Małą Czerną - piękny budynek przysłupowy, młyn zasilany wodą przez kanał biegnący ze stawu nazywanego dzisiaj Stawem Balcerowskiego. Nieużytkowany popadł w ruinę. W młynie mieszka  tylko rodzina lisów, która wykrada kury okolicznym gospodarzom.

Młyn wodny w Małpim Gaju  dawniej w tym miejscu działała duża hamernia

Ponadto we wiosce istniał duży zajazd i gospoda. Miejsce to  określa się niesłusznie mianem "folwarku".

Pracuje duża stadnina koni, oraz Stowarzyszenie Klub Jeździecki  „Brawura” prowadzona przez Jana Bodziannego (Jasinka), jest też kilka sporych gospodarstw rolnych.

 Ogród Zofii Jaskóły należy do najpiękniejszych ogrodów przydomowych w powiecie zgorzeleckim.

Pod lasem działa  gospodarstwo agroturystyczne „U Jasinka”, które prowadzi naukę jazdy konnej.

Ciekawostki:

Peron na przystanku osobowym Okrąglica został wybudowany w miejscu rozebranego drugiego toru. Na peronie postawiono budynek dworca, w którym przez dość krótki okres po wojnie  funkcjonowała kasa biletowa. Fundament tego budynku jest widoczny do dzisiaj. Po jego rozbiórce dla podróżnych postawiono małą wiatę pod samy lasem, już za terenem peronu.

Mistrz ceramiczny i fabrykant Gotfryd Sturm urodził się 3 sierpnia 1830 r. w Kościelnej Wsi (gm. Węgliniec, pow. zgorzelecki, woj. dolnośląskie). Był trzecim synem furciarza (osoba zamurowująca furtę pieca ceramicznego) Jana Gotfryda Sturma, który pracował kolejno w cegielniach: Kościelna Wieś, Góra, Ruszów a od 843 r. w Gozdnicy w cegielni Gotfryda Herknera. ( MM - Kronika Gozdnicka)

Mapa 1940 - Kościelna Wieś i okolice


Pozostałość po starej cegielni w Kościelnej Wsi. Ludzie mówią, że mieszkają koło komina


Zaloga cegielni Kościelna Wieś rok 1885

Przedwojenne zabudowania w Rychlinku

Młyn wodny nad Małą Czerną



Cegielnia Rychlinek zaraz po zakończeniu działalności.

Rychlinek po 2000 roku 



Dwie amazonki z Brawury
 

Agroturystyka "U Jasinka"

Ogród  Zosi w szacie letniej 

U Zosi - inne ujęcie 

5 komentarzy:

  1. Dlaczego nikt nie weryfikuje podanych danych? Jaki Stanisław Bodzianny ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Kto jest sołtysem kościelnej wsi.. Dlaczego nie są pokoszone pobocza masakra z taka gmina i radnymi

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień dobry,gdzie obecnie znajduje się Młyn Wodny nad Małą Czerną.Mogę prosić o dokładną lokalizację?To obecnie jakieś ruiny?Jest jakiś ślad?
    Dziękuję za ewentualne wskazówki i pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oznaczyłem na mapce, wtedy był nieco inny układ dróg. Usytuowany nad dawną młynówką, jakieś 100 m szosy biegnącej do Iłowy. Obecnie kompletnie dzikie ruiny. Staw, który zasilał młyn był usytuowany około 1 km na południe. Na starych widokówkach wyglądał pięknie.

      Usuń