czwartek, 28 września 2023

Drugi początek Ruszowa?

von Wallenstein
 Wojna trzydziestoletnia była jednym z najważniejszych konfliktów w historii Europy. Trwała od 1618 do 1648 roku i miała miejsce głównie na terytorium  Niemiec. Wojna ta była spowodowana rywalizacją pomiędzy Habsburgami i państwami katolickimi a protestantami o przywództwo w Cesarstwie Rzymskim. Mimo że wojnę zainicjowały przyczyny natury religijnej, na jej długotrwałość wpłynęło również dążenie mocarstw europejskich do osłabienia potęgi Habsburgów. Konflikt ten jako jedyny nie ominął bezpośrednio RuszowaWojna trzydziestoletnia spowodowała wielkie spustoszenia wszystkich terytoriów niemieckich a straty ludzkie, sięgające w niektórych krajach Rzeszy od 33% do 50% zaludnienia. Według ostrożnych szacunków, zginąć mogło nawet 8 milionów ludzi, z czego zdecydowaną większość stanowili cywile. Zawarty w 1648 pokój westfalski zmienił oblicze Europy na dziesiątki lat.

Na Dolnym Śląsku wojna trzydziestoletnia miała duże znaczenie. Nie dochodziło tam jednak do większych bitew, częściej za to podejmowano oblężenia  i podpalania osad (w tym Ruszowa) .

W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) dokładnie 1 listopada 1633 r. w Ruszowie kwaterował głównodowodzący wojsk cesarskich Albrecht Eusebius Wenzeslaus von Wallenstein

W 1643 r. Ruszów spłonął w wyniku podpalenia przez wojska szwedzkie. Ocalało 10 domów. Spłonęła cała wcześniejsza dokumentacja miejscowości, kościół i plebania. 

Od połowy XVII wieku rozpoczęła się powolna odbudowa Ruszowa. W miejsce drewnianych zabudowań powstawały budowle murowane: Surowcami z których wznoszono domy były: kamień, cegła i bryły rudy darniowej. Z rudy w większej części zbudowano kościół w Ruszowie. W centrum Ruszowa powstała murowana plebania, karczma sądowa, zabudowania klasztorne i kilka domów mieszkalnych. 

Okres ten jest już dobrze udokumentowany w przeciwieństwie do lat wcześniejszych.  Na dobrą sprawę dopiero od 1648 roku możemy mówić o znanej historii Ruszowa. Wcześniejszych dziejów naszej miejscowości możemy się tylko domyślać lub wysuwać wnioski z nielicznych i rozproszonych źródeł historycznych.

W latach  późniejszych ominęły Ruszów wszystkie wojny i zawieruchy (wojny napoleońskie, wojna prusko francuska, wojna prusko austriacka, wielka wojna i II wojna światowa).

 Dzięki masowej produkcji żelaza a potem wyrobów szklanych i ceramicznych Ruszów zaczął się intensywnie rozwijać gospodarczo.  

Szczególnie dynamiczny rozwój Ruszowa rozpoczął się na początku XX w. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz