Plakat z okresu stalinowskiego |
Szczytowy okres tej epoki to wczesne lata 50. Te czasy stara się nam przybliżyć Zbyszek Mesjasz docierając do dokumentów Gminy Ruszów z 1950 r. Z archiwaliów wyłania się ciemny okres początków władzy ludowej w Polsce z jej charakterystyczną nowomową. Wyrażenia takie jak: lud pracujący miast i wsi, walczymy o pomyślność robotników i chłopów, musimy zlikwidować kułactwo, zapluty karzeł reakcji, zachodni imperializm, dał nam przykład Stalin, bratni Kraj Rad były charakterystyczne dla oficjalnych wystąpień oraz opracowań pisemnych.
To mało znany "słusznie miniony czas" ale stanowiący ważny element naszej historii. Wart przypomnienia, chociażby jako przestroga, do czego może doprowadzić wszechwładza jednej partii i jedynie słusznej ideologii.
Przyczyny stalinizmu w Polsce
Powstanie stalinizmu w Polsce było związane z kilkoma czynnikami. Po pierwsze, Polska była pod wpływem ZSRR, który był państwem totalitarnym. Po drugie, w Polsce nie było silnej tradycji demokracji. Po trzecie, II wojna światowa spowodowała duże zniszczenia i chaos, co ułatwiło władzy komunistycznej przejęcie kontroli nad państwem.
Charakterystyka okresu stalinizmu w Polsce
Okres stalinizmu w Polsce charakteryzował się następującymi cechami:
- Wszyszechwładza partii komunistycznej. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) była jedyną legalną partią polityczną w Polsce. Miała ona pełną kontrolę nad państwem, a jej członkowie sprawowali wszystkie najważniejsze stanowiska w państwie i gospodarce.
- Represje wobec opozycji. W okresie stalinizmu opozycja polityczna była zwalczana wszelkimi środkami. Dochodziło do aresztowań, procesów pokazowych, a nawet skazań na karę śmierci.
- Centralizacja władzy. Władza w państwie była skoncentrowana w rękach niewielkiej grupy komunistycznych elit. Dochodziło do likwidacji samorządu terytorialnego i ograniczania praw obywatelskich.
Następstwa stalinizmu w Polsce
Stalinizm w Polsce miał tragiczne następstwa. Doprowadził do śmierci tysięcy ludzi, a także do zniszczenia polskiej kultury i tradycji. W okresie stalinizmu nastąpiła również degradacja gospodarki polskiej.
Koniec stalinizmu w Polsce
Stalinizm w Polsce zakończył się definitywnie dopiero w 1956 roku. Było to związane z kryzysem politycznym w ZSRR, w wyniku którego władzę przejął Nikita Chruszczow. W Polsce doszło wówczas do tzw. wydarzeń poznańskich, w których protestujący robotnicy domagali się zmian.
Władza komunistyczna została zmuszona do ustępstw, w tym do zwolnienia z więzienia wielu więźniów politycznych. er
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz