czwartek, 27 marca 2014

Piestrzenica-podstępna trucicielka

Opracował: Edward Remiszewski
Źródło: Atlas grzybów
W lasach, na zrębach , haliznach i przy drogach pojawiły się pierwsze grzyby. Są to piestrzenice kasztanowate, przez wielu ludzi uznawane za jadalne, a tak naprawdę bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Piestrzenica kasztanowata (babie ucho, murchla, babie uszy)
Owocniki przypominają pokrojem podstawczaki. Składają się z główki i trzonu, wewnątrz są puste.
Wymiary główki 4-12 x 2-6 cm. Nieregularnie kulista, silnie pofałdowana, ciemnobrązowa niekiedy z odcieniem fioletowym. Główkę powleka warstwa hymenialna.

Trzon krótki, nieregularny, brudnobiały, w dolnej części nieco zgrubiały. Na całej powierzchni ma nieregularne wgłębienia. U młodych okazów jest pełny, u starszych pusty w środku.
Miąższ chrząstkowaty, łamliwy, o zapachu niedojrzałych orzechów. Jest białawy i bardzo kruchy. Zarodniki bezbarwne, eliptyczne, gładkie, o rozmiarach 18-22 x 8-12 cm

Występuje od kwietnia do końca maja, w lasach sosnowych, często na zrębach i piaszczystych glebach.
Kapelusz może mieć kolor żółtawobrązowy lub czerwonawo brązowy. Trzon początkowo białawy, z czasem nabiera fioletowoczerwonego odcienia.
Grzyb trujący: często mylony ze smardzem, powoduje największą ilość zatruć po olszówce i muchomorze zielonawym. Zawiera lotną substancję toksyczną - gyromitrynę, która powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego i wzroku.
Przymiotnik gatunkowy esculenta w języku łacińskim oznacza jadalny. Dawniej piestrzenica masowo była sprzedawana na straganach i spożywana. Gdy ustalono, że przyczyną zatruć była piestrzenica zakazano jej sprzedaży. Nawet po dokładnym wysuszeniu substancja trująca nie jest usuwana z grzyba - by pozbyć się trucizny zarówno świeże jak i suszone owocniki muszą zostać przynajmniej dwukrotnie wygotowane przez co najmniej 5 minut w dużej ilości wody. Należy przy tym zwrócić uwagę by nie wdychać powstających oparów - one także mogą powodować objawy zatrucia gyromitryną.

Ciekawostka: W Finlandii suszone piestrzenice są dopuszczane do handlu, po  poddaniu ich specjalnej technologi usuwającej truciznę. W pozostałych krajach Europy sprzedaż tych grzybów w każdej formie jest zakazana.


Poniżej porównanie wyglądu piestrzenicy kasztanowatej i smardza jadalnego
Piestrzenica kasztanowata 
Smardz jadalny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz