poniedziałek, 31 marca 2014

Wielki eksperyment w Ruszowie- niestety 1 kwietnia

Staw Zakonnik - miejsce eksperymentu ( kliknij, aby powiększyć)Autor: Edward Remiszewski

Bory Dolnośląskie to nie tylko wielkie kompleksy leśne, ale również stawy hodowlane. Największe z nich to Stawy Wolno Stare,  Wolno Nowe, Syczków i Ludzik.  Dawniej one wszystkie należały do Gospodarstwa Rybackiego w Parowej, potem przejął je Żagań i Milicz. Specjaliści ichtiolodzy, długo
zastanawiali się na tym jak podnieść rentowność gospodarki rybackiej. Karpie , które stanowią 90 procent produkcji mają zbyt w okresie świąt Bożego Narodzenia. Nikt nie wyobraża sobie Wigilii bez karpia. A na przednówku przychodzi posucha. Nie ma zwyczaju kupowania   karpi w kwietniu i maju. Dzięki współpracy uczonych polskich i amerykańskich z U.S. Commercial Service przy wsparciu Unii Europejskiej opracowano projekt:

Projekt PL0 468
"Ichtiologiczna bioróżnorodność stawów - wypracowanie modelu rozwiązywania problemów na przykładzie zasobów naturalnych karpia i amura  w Stawach Parowskich, współfinansowany z funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego"
 Głownie założenia projektu:
1.Wprowadzenie płodozmianu- ichtiologiczno- agrarnego
2.Wykorzystanie w pierwszym  roku żyznego podłoża, dna stawów, do hodowli warzyw ( rzodkiewka , ogórki i pomidory).
3.Uprawie warzyw sprzyja wybitnie łagodny mikroklimat leśno- stawowy. Nie istnieje więc potrzeba budowy szklarni i tuneli foliowych.
4.Podłoże złożone z iłów , przez wiele lat wapnowane , nie wymaga stosowania nawozów i środków ochrony roślin.
6.Wyprodukowane tu warzywa będą całkowicie ekologiczne i z pewnością znajdą nabywców w kraju i zagranicą.
7. Głównym dystrybutorem warzyw będzie portugalska firma "Biedronka"
8. Po roku uprawy warzyw stawy zostaną powtórnie napełnione wodą  oraz zarybione.
Eksperyment rozpocznie się już w tym roku i będzie dotyczył, jak na razie, Stawu Zakonnik przy drodze do Poświętnego. Firma Ichtiologiczno- Agrarna z Milicza  prowadzi już nabór pracowników fizycznych. Siewy rzodkiewki rozpoczyna się już w pierwszych dniach kwietnia.

Z nawadnianiem nie będzie kłopotów

Metoda uprawy: tarasowo- denna


1 komentarz:

  1. Szkoda, że ten wpis to żart na aprilis . Chciałbym bardzo napisać, zgodnie z prawdą, że w Ruszowie lub okolicy powstają nowe miejsca pracy. Podany numer telefonu do straży obywatelskie. Przepraszam za kłopoty . Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń