czwartek, 31 sierpnia 2023

Hansowi połamało ręce(gałęzie)


Wczoraj Hansowi deszcz połamał "ręce", dobrze mu tak, bo to był kawał faszystowskiego drania.

W dniu wczorajszym straż pożarna została wezwana do usunięcia gałęzi z bardzo wysokiego drzewa (daglezji) rosnącego na Placu Partyzantów w Ruszowie. Prawdopodobnie na skutek długotrwałych opadów konary popękały pod własnym ciężarem.

Strażacy szybko wykonali zadanie, chociaż wysokość na którą musieli się wspinać była niebagatelna.

Czy czeremcha amerykańska jest jadalna? Dzisiaj przyroda

Rozpoczyna się owocowanie. Krzewy czeremchy amerykańskiej pokryły się czarnymi, wielkości grochu jagodami. Krzew ten jest bardzo pospolity, wręcz agresywny. Został do nas zawleczony z Ameryki Północnej. W swojej ojczyźnie przybiera formę drzewa i osiąga wysokość nawet 35 metrów. Krzewy dojrzewają nierównomiernie, rożnej wielkości są także ich jagody.
Wybieramy tylko w pełni dojrzałe i duże. Mi smakują wybornie. W smaku przypominają dzikie czereśnie. Im bardziej są dojrzałe tym słodsze. Najlepsze te lekko pomarszczone. Trzeba się jednak ścigać z sójkami dla których są one przysmakiem.

Nic nie kosztują, do nikogo nie należą, a zrywać z krzewów jest je bardzo łatwo.

Owoce są w pełni jadalne i zdrowe.  Dla pewności można jednak wypluwać malutkie pestki, które jadalne nie są. 

A czeremchówka (nalewka) przepyszna.

środa, 30 sierpnia 2023

Czy istniała ruszowska kultura ludowa?

Łużyczanie w Zgorzelcu
Wtem Bóg z Moj­że­szo­we­go po­ka­zał się krza­ka, Spoj­rzał na te krzy­czą­ce i za­py­tał: Jaka? (Juliusz Słowacki)

Nie o Polskę tu chodzi tylko o sprawę ludową. Bardzo często na rożnego rodzaju uroczystościach, dożynkach, festynach, a nawet świętach, ludzie się przebierają w rożnego rodzaju stroje ludowe. Wystarczy założyć przepasany wstążką kapelusz, założyć kwiecistą spódnicę i ... raz na ludowo, raz na ludowo, jak to zdrowo. 

Jak ukradziono połowę Ruszowa ?

Ruszów bardzo ucierpiał na skutek akcji rozbiórkowej i szabrownictwa. Tak bardzo jak żadne z okolicznych miast i miasteczek, może poza Nowogrodźcem. 

Rozbiórce miast zachodniej Polski, w tym Ruszowa, po wojnie to proces niszczenia i demontażu budynków, maszyn i infrastruktury na terenach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Był to skutek decyzji aliantów, którzy chcieli zrekompensować Polsce straty wojenne i zasiedlić te obszary ludnością polską. Rozbiórce podlegały głównie

Przedszkole w Ruszowie

Przed II wojną światową przedszkole, nazywane szkołą dla małych dzieci, mieściło się w 
budynku (dom P. Marcisiaków) przy dzisiejsze ulicy II Armii WP.
Wiele niemieckich kobiet chodziło codziennie do pracy. Wiedziały, że ich dzieci są w dobrych rękach. Przedszkole było prowadzone przez siostry ze zboru ewangelickiego. Na górze mieszkała  siostra  Emma. (MK)
Przez wiele lat po wojnie polskie przedszkole było ulokowane w tym samym budynku. Dopiero w 1975 r., z chwilą opuszczenia willi przy Ratuszowej  przez

wtorek, 29 sierpnia 2023

Ankieta przeprowadzona przez studenta filologii serbsko-łużyckiej i polskiej na temat stosunku ruszowian do Niemców

Student z Niemiec przeprowadził wśród uczniów  oraz napotkanych mieszkańców Ruszowa ankietę.
To było 9 lat temu ale tematyka aktualna.

Poniżej znajdziecie Państwo prezentację dotyczącą stosunków ruszowsko - niemieckich w opracowaniu studenta z Niemiec. Ankieta posiada atrakcyjną formę i  ciekawy zakres zagadnień. Moim zdaniem interesująca 😉.
Warto kliknąć na wytłuszczony LINK.

Parada ulicami Węglińca - zaproszenie

Szanowni Państwo

W miniony weekend reprezentacja naszej Gminy wzięła udział w paradzie otwierającej Bolesławieckie Święto Ceramiki. Naszym celem było promowanie lokalnej imprezy jaką jest Święto Grzybów. Różnorodność grup i sama organizacja ceramicznej parady tchnęła w nas nowe pomysły i założenia dotyczące udoskonalenia oraz sprawnego przeprowadzenia parady podczas Święta Grzybów. W związku z powyższym chcielibyśmy zaprosić Państwa zespół/stowarzyszenie do udziału w tegorocznej grzybowej paradzie.

poniedziałek, 28 sierpnia 2023

Legenda miejska Ruszowa. Wybuch wagonów z amunicją na stacji w Ruszowie w 1945 roku

Zdjęcie wybuchu z Wikipedii
Ruszów ma też swoją miejską (wiejską) legendę. Jest nią wybuch amunicji na ruszowskiej stacji w 1945 roku.

 Legenda miejska to opowieść o zdarzeniu lub zjawisku, które rzekomo miało miejsce w środowisku miejskim lub na wsi, ale nie ma na to dowodów. Przykłady legend miejskich to:

czarne wołgi porywające dzieci w czasach PRL

czakram wawelski - tajemnicza energia wydobywająca się z Wawelu

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

 

Kliknij, aby powiększyć ☝

Jak to z drogami w Ruszowie ( Rauscha) było

Kostka granitowa na ulicy Borowskiej
 W dniu 20 lipca 1903 r. w Gorlitzer Nachrichten und Anzerger czytamy:

Ze względu na decyzję miejską, droga łącząca Ruszów z Gozdnicą  oraz ulica Kolejowa zostaną wybrukowane, otoczone po bokach granitowymi krawężnikami, wyposażone w podwyższone ścieżki dla pieszych, skanalizowane i zgazyfikowane.

niedziela, 27 sierpnia 2023

Gmina Ruszów w świetle dokumentów archiwalnych – Komisja Zdrowia i Pracy. Część 3

 

 Ośrodek Zdrowia 
w  Ruszowie - po remoncie
 i przebudowie
.
Analizując dalej Plany Pracy Prezydium G.R.N w Ruszowie oznaczony sygnaturą 86/54/0/-/15, można znaleźć omówienie działania poszczególnych komisji i nazwiska osób w nich zasiadających. Komisje składały się z przewodniczącego i członków. Przy każdym nazwisku występuje skrót „Ob.” oznaczający zapewne charakterystyczne dla tamtych czasów określenie „obywatel”.

Omawianie prac poszczególnych komisji zaczyna się od Komisji Zdrowia i Pracy. Jak wynika z omawianego dokumentu komisja składała się z jednego przewodniczącego i czterech członków. Zadaniami komisji było zbadanie czystości ulic, podwórek domów czynszowych i zabudowań gospodarskich. Wraz z Komisją Urządzenia Osiedli, członkowie omawianej komisji mieli zbadać zabezpieczenie budynku Ośrodka Zdrowia i Punktu Opieki nad Matką i dzieckiem, ale ze szczególnym uwzględnieniem ich działalności w lecznictwie „świata pracy”. Miano sprawdzić przydatność istniejących urządzeń, prawidłowość rozmieszczenia poczekalni i zaopatrzenie w najbardziej potrzebne medykamenty. Sprawdzeniu

Ogród pod lasem



Ogród Zosi to jej pasja. Dbając o niego spełnia marzenia. W każdej porze roku ma coś do zaoferowania i dzieli się tym z innymi z radością. Zasługuje na to, aby przejść do historii jako właścicielka najładniejszego ogrodu przydomowego w okolicy.

Rozmawiałem z pewnym panem, który zwiedzał, razem z inni, ten ogród. Powiedział mi w sekrecie, że koledzy chcieli zdejmować buty, taki tam ład i porządek. Nawet malutkiego chwastu tam nie uświadczysz. - Oczywiście to żart - dodał

Ogród Zosi jest jak mały świat pełen kwiatów i zapachów. Każdy z nich ma swój urok, cieszy oczy i serca. Ogrodniczka stworzyła raj na ziemi. Z pewnością żyć będzie wiecznie.

Wiosną ogród budzi się do życia. Już w kwietniu pojawiają się

sobota, 26 sierpnia 2023

Budowa osiedla dla robotników napływowych: historia i znaczenie projektu z 1927 r.

 


Naprzeciw placu strzeleckiego
(pozostałości strzelnicy ukrytej w lesie) przy ulicy Żagańskiej znajdują się duże bloki mieszkalne. Budowa (Siedlung) Osiedla  miała miejsce w latach 1926/27. W tym okresie Ruszów przeżywał okres prosperity. Prężnie działającym hutom szkła, cegielniom i tartakom potrzeba było coraz więcej rąk do pracy. Zachęcano ludzi w całych Niemczech do roboty w Ruszowie. Budowano dla nich hotele, a nawet duże osiedle.

Odpust parafialny z bierzmowaniem dzieci z naszej parafii oraz msza dożynkowa

Już w tę niedzielę odbędzie się odpust parafialny z bierzmowaniem dzieci z naszej parafii oraz msza dożynkowa o godzinie 14.00.
Po uroczystościach zaraz przyjedzie komisja ,,Moja wieś,,- mamy czym się pochwalić wiec zapraszamy mieszkańców na symboliczny poczęstunek do parku w Ruszowie!!!!! Serdecznie dziękujemy za pomoc przy organizacji, która trwała tydzień czasu na pełnych obrotach. Ukłony w stronę mieszkańców za tak pięknie posprzątany Ruszów (małe poprawki jutro i będzie o.k.) ruszów.info


Gdzie dzieci bawiły się w Rauscha?

 

W małym parku za dworcowym hotelem przy Śródmiejskiej posadzono róże, a ławki zachęcały do odpoczynku. Do około 1936 roku było to miejsce dla showmanów przy (Śródmiejskiej) Mittelstrasse. Była karuzela dla dzieci, huśtawka, kolejka górska i trasa linowa (małpi park), strzelnice i inne atrakcje. Pisze M. Kutter

Współcześnie teren  ten  nie przynosi chluby mieszkańcom. Rany zadane Centrum podczas planowej rozbiórki w latach 1947 -1960  nie zabliźniły się do dnia dzisiejszego. 

piątek, 25 sierpnia 2023

Max Lehmann, Górlitz -niespotykana w przedwojennych Niemczech fabryka forniru

Najważniejszym zakładem przemysłowym w Rauscha była firma Maxa Lehmanna z siedzibą w Górlitz.  Główny zakład znajdował się w Rauscha. Firma o takim rodzaju i wielkości, była niespotykana w Niemczech. Przetwarzano nie tylko lokalne sosny i świerki, ale także inne gatunki drewna, nawet egzotyczne z lasów afrykańskich i puszczy amazońskiej. Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku,

Odeszła od nas

 

czwartek, 24 sierpnia 2023

Jabłka w szlafroku

Książka kucharska Hanny Grandel w przejrzysty sposób prezentuje najważniejsze przepisy kuchni śląskiej wykorzystywane przez gospodynie i piekarzy w Rauscha. 

Znajdziesz tam:
👈Jabłko w szlafroku - przepis:

Na każdym ciastku układamy plasterek jabłka, ciastko składamy na pół i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasteczka pieczemy około 20-25 minut (do zrumienienia) w 180 stopniach. Po upieczeniu obsypujemy cukrem pudrem. SMACZNEGO!

Pożółkłe kartki kroniki szkolnej. Szkoła (2)




Polska szkoła w Ruszowie rozpoczęła pracę 1 kwietnia 1946 r. 

Pierwsze lata po II wojnie światowej, lata 1946-1953, były dla Polski okresem odbudowy i zmian ustrojowych. W tym czasie Polska znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego i musiała dostosować się do nowej rzeczywistości politycznej i społecznej. Szkolnictwo w Polsce również uległo przeobrażeniom, które miały na celu wprowadzenie ideologii komunistycznej i zwiększenie dostępu do edukacji. Szczególnie trudny był początek. W tym czasie w Ruszowie było jeszcze dużo

Szkoła Podstawowa w Ruszowie. Historia i wspomnienia pracowników szkoły. Część 1


Rys historyczny sporządzony na podstawie biuletynu opracowanego 
z okazji 70. szkoły polskiej w Ruszowie. Materiały udostępniła dyrektor szkoły Irena Droś

Wraz z pierwszym transportem repatriantów, 25 czerwca 1945 roku przybyło do Ruszowa dwoje nauczycieli, którzy od razu przystąpili do organizowania szkoły.

W niektórych salach budynku wstawiono szyby w oknach, uprzątnięto poszpitalne śmieci, wstawiono ławki i w dniu 1 kwietnia 1946 roku

Zaproszenie na plener artystyczny

 

Mądrość lasu - bajka

Poprosiłem panią o inicjałach AI o napisanie bajki. Oto efekty jej pracy.

Niektórzy twierdzą, że Ruszów do dziś jest miejscem magicznym, gdzie żyją przyjaźnie zwierzęta, grzyby są najsmaczniejsze na świecie, a jagody zapachem olśniewają każdego, kto się do nich zbliży.
Dawno, dawno temu, w głębokich Borach Dolnośląskich, znajdowała się malutka, urokliwa miejscowość o nazwie Ruszów. Otoczona pięknymi lasami, pełnymi dębów, jodeł i sosen, ta magiczna wioska była domem dla wielu zwierząt oraz roślin.

środa, 23 sierpnia 2023

Spacer po centrum przedwojennego Ruszowa

Pani Ilse Fechner wspomina swój spacer po centrum  Rauscha (Ruszowa)

Potem zaczęła się Adolf Hitlerstrasse. która kędyś nazywano Wilhemstrasse.

W 2023 roku ulica ta nosi imię II Armii WP. Główna arteria Ruszowa zmieniała od 1905 roku nazwę... aż 7 razy(er)

 W pierwszym domu była piekarnia Maja.  Na parterze byli mistrzowie piekarscy Herber i Chutsch, którzy mieli także piekarnię koło

Drukarnie w Ruszowie i Gozdnicy - rys historyczny. Aktualizacja

Opracował. mgr Mirosław Marciniak - kartograf i regionalista oraz Edward Remiszewski
Wędrowiec Dolnośląski” (Niederschlesischer Wanderer) oficjalny arkusz proklamacyjny tej gazety dla (Ruszowa) Rausche i  (Gozdnicy) Freiwaldau*, został opublikowany w 1927 r.  W związku z tym gazeta musiała być wydana po raz pierwszy w Gozdnicy już w 1895 r. Kto założył wydawnictwo - czy  Gustav Diener, który był kilkakrotnie wymieniany w dokumentach? Jego

Wokół szkoły



O szkole w Ruszowie pisałem już kilkakrotnie, ale jej otoczenie pozostawało mało znane. W opracowaniu M. Kutter odnalazłem kilka ciekawostek na ten temat.
1.Jednym z obiektów, który odegrał ważną rolę w historii Rauschy jest plebania, która została podpalona przez grabieżców Szwedów w 1639 r. i zastąpiona w 1641 r. drewnianą budowlą, jak można się spodziewać po Krainie Wrzosowiskowego Świata. Działo się to w okresie wojny trzydziestoletniej (1618- 1648), która spustoszała Europę. Szwedzi spalili

wtorek, 22 sierpnia 2023

Historia ruszowskich lasów. Zwierzęta(2)



Ci odlatują, ci zostają... Łucja Prus 

Inne spojrzenie na zwierzęta, które zasiedlały lasy w okolicy Ruszowa.

Jakie zwierzęta żyły do XIV w okolicznych borach - tego naprawdę nie wiemy. Możemy się tylko domyślać, że takie same jak w całej Europie Wschodniej i Środkowej. Z pewnością były to żubry, łosie, niedźwiedzie i tury, oraz wiele gatunków zwierzyny płowej.

 Od połowy XV wieku zaczęto wycinać dorodne

Najtragiczniejsze wydarzenie w dziejach Ruszowa . Upupienie. Zdjęcia S. Myślickiego

 

Pamiętam ten dzień, bo tego nie da się zapomnieć. Ogłuszające alarmy karetek pogotowia roznosiły się po całej miejscowości. ERKI zatrzymywały się pod drzwiami domów. Sanitariusze wynosili nieprzytomne osoby, jedna za drugą. Rozdzwoniły się telefony. -To umierają ludzie, którzy napili się zatrutego alkoholu - przekazywano sobie ponure wieści. er

Radio RMF -  donosiło  - we wtorek zmarła kolejna – siódma już - ofiara zatrucia alkoholem metylowym w Ruszowie koło Zgorzelca. Kobieta wypiła śmiertelny trunek z okazji urodzin męża. On także nie przeżył. Przypomnijmy, 6 stycznia w Ruszowie skradziono alkohol metylowy z cysterny kolejowej. Po rozcieńczeniu przestępcy sprzedawali alkohol znajomym po 5 złotych za półlitrową butelkę. Złodziei było dwóch. Jeden, wypił i zmarł, drugi raz twierdził, że handlował śmiercionośnym płynem, drugim razem, że rozcieńczał truciznę winem i dlatego przeżył. Tak

poniedziałek, 21 sierpnia 2023

Historia ruszowskich lasów (1)

Rauscha należała do powiatu Górlitz i była otoczona Górlitzer 
Heide (Zgorzeleckie Wrzosowiska). To było piękne zielone miejsce. Górlitzer Heide obejmowało około 28 000 hektarów. Około 1 823 r.  miały miejsce pierwsze dokładne pomiary i sensowne uporządkowanie całego obszaru leśnego. Wrzosowisko zostało teraz podzielone na 544 kwadratowe obszary, które określano jako łowieckie. Do zarządzania wyznaczono cztery nadleśnictwa: Brand, Kohifurt, Penzig i Rauscha, którym podporządkowane były 23 leśnictwa.

Gmina Ruszów w świetle dokumentów archiwalnych. Część 2


Z tego jednego planu Pracy Prezydium GRN możemy zobaczyć jak trudna była sytuacja w gminie Ruszów w tych powojennych latach jej działalności. Jak wykorzystywano w pewnym stopniu ludność do prac społecznych, nie dbano o odpowiednie zaplecze w postaci sieci sklepów, ale też próbowano nie utrudniać jeszcze bardziej ludzkiego życia i myślę, że w pewnym sensie oszukiwano władze

Propozycja zaprojektowania herbu Ruszowa na podstawie przedstawionego opisu

To tylko skromny ☝ szkic herbu
Ruszów nie posiada swojego herbu, jedynie przez pewien czas używał pieczęci dworskiej z napisem „Pieczęć dworska Rauscha” 

Źrodło: pracowanie historyczne M. Kutter.

'Informują o tym dwie księgi Schóppena, które znajdowały się w Archiwum. Państwowym we Wrocławiu. Pierwsza obejmowała okres od 1539 do 1591 roku i została utworzona za czasów słynnego urzędnika miejskiego Górlitz, Johnnesa Hassa. Można zatem przypuszczać, że istniała już w tym czasie pieczęć Ruszowa, która  przedstawiała drzewo z napisem „Pieczęć dworska Rauscha”, którą używano do opieczętowania dokumentów finansowych, stanowiła ona również nieoficjalny herb Rauscha. Wszystko to sprawia, że pieczęć dworska Rauscha jest wyjątkowym i cennym

Spacer historyczny po Ruszowie


Nagle odezwały się syreny strażackie - zgormadzeni w parku uczestnicy spaceru poczuli się skonsternowani. Na szczęście szybko dotarła pocztą pantoflową wiadomość. To nasi strażacy ratują uwięzionego kota.

Nic nie stało już na przeszkodzie, aby rozpocząć wycieczkę. Najpierw Mirek Koza zakomunikował o wielu ciekawych wydarzeniach związanych z miejscem, które dzisiaj nazywamy parkiem wiejskim, a przed 1945 rokiem był to ogród przypałacowy, nalężący do Harrtmanna - właściciela zakładów stolarskich.

niedziela, 20 sierpnia 2023

Nasz park + 2 nowe zdjęcia

Kwa, kwa zapraszam do parku
Park to prawdziwa perełka i chluba naszej miejscowości. Położony na stosunkowo niedużym, ale bardzo urozmaiconym obszarze, zachwyca różnorodnością szaty roślinnej, składającej się  się z pięknego starodrzewu, ciekawych krzewów, bylin i bujnej roślinności wodnej oraz bagiennej. Niektóre stare drzewa osiągają imponujące rozmiary. Rosnące przy płocie daglezje należą do najwyższych drzew w okolicy, a być może w Polsce. Dzięki właściwemu doborowi roślin wieloletnich, bujnie rozrastają się,

Zaproszenie na spacer historyczny po Ruszowie


Lokalna Grupa Historyczna w Ruszowie zaprasza wszystkie osoby, młodzież i dorosłych, interesujące się historią Ruszowa na spacer historyczny, który rozpocznie się w parku wiejskim 20 sierpnia (niedziela) 2023 roku, o godzinie 15:00. Wycieczkę poprowadzą członkowie Lokalnej Grupy Historycznej, którzy przygotowali wiele informacji i ciekawostek o naszej miejscowości. Będzie u nas gościł Pan Mirosław Marciniak z Krakowa - regionalista i kartograf oraz wielki  miłośnik historii lokalnej.

sobota, 19 sierpnia 2023

Victoria znaczy zwycięstwo

Awans do IV ligi dolnośląskiej w sezonie 2017/18  oraz finał Pucharu Polski OZPN Jelenia Góra - 2011/12 - największe sukcesy klubu.

Materiały przekazał Leszek Hawrot

Przed 1950 rokiem osadnicy przybyli do Ruszowa z różnych zakątków kraju mieli o

piątek, 18 sierpnia 2023

Historyczna trasa do Nowoszowa (Neuhaus) i krzyża pokutnego




Ciekawe trasa rowerowa - przyroda i historia.
Po drodze do odkrycia miejsca historyczne: pomnik z okresu I wojny światowej (tylko ślady), cmentarz w Nowoszowie, ruiny Nowoszowa, krzyż pokutny oraz Turlandia.

Legenda o Ślicznowłosych - napisana przy pomocy AI

Tylko włosy z bagna wystają
Jeszcze w czasach Peerelu  nad Czerną Wielką w miejscowości Turlandia mieszkało plemię kobiet Ślicznowłosych. Wszystkie dziewice bardzo dbały o swoje włosy. Myły je dwa razy dziennie w źródlanej wodzie z dodatkiem oliwy i ekstraktu z ziół. Nacierały balsamami sprowadzanymi, aż z... Ruszowa. Malowały tylko naturalnymi barwnikami, które uzyskiwały w skomplikowanym procesie chemicznym  z naturalnych wrotyczy. Recepta na te farby

Maria Joźków "Wieczór Wigilijny" - wspomnienia z Kresów

Ś. P. Maria Jóźków - to część historii naszej wioski

Na Kresach ludzie żyli spokojnie. Było biednie, ale wesoło. Panowała miłość i serdeczność. Ludzie byli wobec siebie życzliwi. Dzielili się wszystkim, co posiadali i pomagali sobie wzajemnie.

                           *

Coraz częściej zaczynam wspominać "dawne czasy”, sięgam pamięcią do

Baśń o dzielnym Januszu Wojowniku w całości napisana przez sztuczną inteligencję (AI)

 

Dawno, dawno temu w Borach Dolnośląskich mieszkał lud o bardzo krótkiej nazwie Rusz. Byli to ludzie niezwykle dzielni i odważni, którzy przez wieki bronili swojej ziemi przed najazdami wrogów.

Ruszowie  mieli swoją magiczną moc, która pochodziła od związanego z nimi zwierzaka – dzika. Legenda głosiła, że każdy Rusz mógł

czwartek, 17 sierpnia 2023

Sport i czas wolny w Rauscha. Dodano 3 zdjęcia mieszkańców w odświętnych strojach


W  Rauscha w 1890 roku powstał klub 
gimnastyczny, który dołączył do  Niemieckiego Towarzystwa Gimnastycznego. Założycielami tego ruchu byli handlarze drewnem: Jan Lang, Fritz Paternoster i Otto Hirsch. W swoich ramach  klub prowadził rozgrywki gimnastyczne i lekkoatletyczne. Uprawiano również piłkę ręczną i nożną. Gimnastycy Reinhakd Kamm, Artur Muller, Paul Schada, bracia Paul i Herbert Wiecha znani byli daleko poza granicami Niemiec.

 A jak spędzano wolny czas?

Można było wybrać się na przepiękną przejażdżkę rowerową.

Był piękny basen. Dodano ciekawe zdjęcie

Około 1938 roku rozpoczęto budowę, czyli wykopanie dna pod 50-metrowy basen z pięcioma torami i równie duży akwen dla nieumiejących pływać. Wszystko odbywało się dobrowolnie, czasem do kopania byli wykorzystywani studenci, czasem rzemieślnicy lub  sportowcy. To musiała być ciężka płaca, bo nie było koparek, które by ułatwiały pracę. Pomagali również rolnicy wożąc ziemię swoimi furmankami. Prace zakończono dopiero w 1941 roku.  Basen służył najpierw  społeczności niemieckiej, potem Polakom do lat 70. Obecnie niszczeje - szkoda

3x tak głosuje każdy Polak (z rosyjskim akcentem). Ślady referendum ludowego w Ruszowie z 1946 r.

Na ścianach domów w Ruszowie zachowały się duże napisy wykonane czerwoną farbą, która po 77 latach stała się brązowa. To ślady po propagandzie jaka towarzyszyła pierwszemu po wojnie referendum, które  przeprowadzono Polsce 30 czerwca 1946 r.

PPR wychodząc z faktyczną inicjatywą referendum miała na celu odsunięcie daty wolnych wyborów oraz sprawdzenie zakresu swoich wpływów w społeczeństwie. W szczególności liczyło na sprawdzenie czy w warunkach stosunkowo umiarkowanego nacisku administracyjnego i policyjnego, bez zmasowanego terroru oraz przy

Gmina Ruszów w świetle dokumentów archiwalnych

Autor: Zbigniew Mesjasz

Na wstępie niniejszego teksu pozwolę sobie zacytować opis zespołu "akta gminy Ruszów"  znajdujący się na stronie "szukaj w Archiwach". 
Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku gminy wiejskie zorganizowano w oparciu o Dekret PKWN z 21 sierpnia 1944 r. (Dz.U. Nr 1, poz. 1) i ustawę z 11 września 1944 roku o organizacji i zakresie działania rad narodowych (Dz.U. Nr 5, poz. 22). Gmina wiejska stała się podstawową jednostką samorządu terytorialnego i najniższa komórką administracji państwowej. Tworzyło ją zazwyczaj kilka sąsiednich miejscowości. Gminy

Sieć archiwalna

Autor: Zbigniew Mesjasz 

Na łamach Wędrowca Ruszowskiego chciałbym naszej społeczności przybliżyć instytucje archiwów i co dzięki nim posiadamy. Postępowanie z dokumentacją archiwalną w naszym kraju reguluje ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Ustawa ta reguluje postępowanie z materiałami archiwalnymi i inną dokumentacją wytworzoną przez organy państwowe i samorządowe, a także inne niepaństwowe jednostki organizacyjne. Na podstawie artykułów zawartych w ustawie tworzy się w jednostkach organizacyjnych archiwa

środa, 16 sierpnia 2023

Opowieść o bocianie, Nauczycielstwie i Siupa Siapie – czyli rozrywki wiejskich chłopaków podczas pasienia krów

Tym razem nie o historii  Ruszowa ale o mojej wiosce Glince.

Cała wioska wyganiała  krowy na pastwisko pod kanał. Prawie sto krów pasło się na ogromnej łące. Zadaniem chłopców było zaganianie bydła na na pasienie rano oraz ich pilnowanie po obiedzie, aż do wieczora. Zaraz po lekcjach szło się zmienić ojca,

Energetyczna Mała Czerna


Czerna Mała
, przed 1945: niem. Kleine Tschirne lub Halbauer Wasser lub  Kleiner Hammerbach), niewielka rzeczka o bystrym nurcie przepływająca również przez Ruszów. Najdłuższy dopływ rzeki Czerna Wielka Wypływa z Pogórza Izerskiego, na terenie wsi Godzieszów do jej ujścia do Czernej Wielkiej za Iłową. 

Przed doprowadzenie w roku 1908 linii elektrycznej do Ruszowa niem. Rauscha stanowiła główne źródło zasilania dla młynów i tartaków usytuowanym w jej pobliżu. Spiętrzona woda tworzyła stawy, skąd poprzez "młynówki" napędzała koła lub turbiny

wtorek, 15 sierpnia 2023

Jan Wasyluk opowiada o pracy w Cegielni Rychlinek

Cegielnia - widok z góry
Pamięć ludzka bywa zawodna, prosimy o sprostowanie nieścisłości i uzupełnienia. Pracowników zakładu było ze stu. Nie wszystkie nazwiska zostały zapamiętane

Praca w cegielni była bardzo ciężka, katorżniczo harowali ludzie obsługujący piece. Cegła, którą wydobywano z palenisk była bardzo gorąca. Temperatura  otoczenia przekraczała nawet 50 stopni C. Intensywnie pracowały fizycznie kobiety. Świeże cegły, które musiały wielokrotnie przesuwać ważyły po około 8 kg, po wysuszeni waga spadała do 2-3 kg. Dziennie przez ręce pracownic przechodziło tysiące cegieł.

Dzik i świnia czyli mezalians

 

Łaciaty dzik nad zalewem 
Czerwona Woda - Zinfo.pl
Czytają wspomnienia autochtonów, którzy opuszczali Rauscha po II wojnie natknąłem się informację o tym, że gospodarze wypuszczali swoje zwierzęta domowe do lasów, aby nie zostały zjedzone przez zwycięzców. Natchnęło to mnie do napisania bajki, nie bajki o łaciatych dzikach pt. „Dzik i świnia czyli mezalians

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Odszedł od nas



Pomnikowe drzewa w Ruszowie i okolicy

Drzew uznanych za pomniki przyrody w naszej okolicy jest niewiele. W  samym Ruszowie pozostał na placu boju samotny
 dąb. Rok posadzenia 1840 - według M. Kutter.  

Drzewa pomnikowe mają dużą wartość przyrodniczą, ponieważ tworzą unikalne siedliska dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Ponadto chronią glebę przed erozją i pomagają w ochronie terenów podmokłych przed osuszaniem. Dlatego ważne jest, aby chronić i szanować te cenne drzewa i ich naturalne środowisko.

Dla osób zainteresowanych przyrodą i krajobrazem, spacer po okolicach Ruszowa i podziwianie drzew pomnikowych będzie niezapomnianym doznaniem. 

niedziela, 13 sierpnia 2023

Zawody wędkarskie młodych strażaków.

W niedzielę 13 sierpnia 2023 r. na Zalewie Klików k/Iłowej rozegrano już VII spławikowe zawody wędkarskie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych powiatu zgorzeleckiego o puchar przewodniczącego Rady Miejskiej w Węglińcu. Do rywalizacji przystąpiły: MDP Bierna, MDP Dłużyna Dolna, MDP Studniska Dolne, MDP Gronów, MDP Trójca, MDP Jagodzin, MDP Węgliniec i MDP Ruszów (AiB). Komisję sędziowską ostanowili członkowie koła Polskiego Związku Wędkarskiego  w Iłowej, którzy czuwali nad regulaminowym i sprawnym przebiegiem zawodów. Po dwóch