poniedziałek, 21 sierpnia 2023

Historia ruszowskich lasów (1)

Rauscha należała do powiatu Górlitz i była otoczona Górlitzer 
Heide (Zgorzeleckie Wrzosowiska). To było piękne zielone miejsce. Górlitzer Heide obejmowało około 28 000 hektarów. Około 1 823 r.  miały miejsce pierwsze dokładne pomiary i sensowne uporządkowanie całego obszaru leśnego. Wrzosowisko zostało teraz podzielone na 544 kwadratowe obszary, które określano jako łowieckie. Do zarządzania wyznaczono cztery nadleśnictwa: Brand, Kohifurt, Penzig i Rauscha, którym podporządkowane były 23 leśnictwa.

Dominującym rodzajem drewna była sosna, która dzięki | wzorowemu zarządzaniu osiągała bardzo wysokie plony w całym regionie Górlitzer Heide. Zanim Nysa Łużycka stała się linią podziału w 1945 r., właścicielem tego dużego wrzosowiska było miasto Górlitz. Do końca wojny potrzeby

przemysłu, rzemiosła i 1, gospodarstw domowych w zakresie drewna były zabezpieczane głównie z Górlitzer Heide. 

W przeszłości hodowla zwierząt w naszym kraju była często uzależniona od ściółki leśnej, gdy brakowało słomy w okresach suszy.

Do produkcji siana wykorzystywano również wilgotne wrzosowiska, które dostarczały dużych ilości paszy nawet po długich okresach upałów.

Co roku było dużo owoców leśnych. Za niewielką opłatą można było kupić zezwolenie na zbiór borówek, żurawiny i grzybów. (M.Kutter)

Więcej dowiecie się Państwo z opracowania dostępnego w  naszej bibliotece i Nadleśnictwie Ruszów p.t. Nadleśnictwo Ruszów  RYS HISTORYCZNY.

Autor: Waldemar Bena 👇




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz