czwartek, 24 sierpnia 2023

Jabłka w szlafroku

Książka kucharska Hanny Grandel w przejrzysty sposób prezentuje najważniejsze przepisy kuchni śląskiej wykorzystywane przez gospodynie i piekarzy w Rauscha. 

Znajdziesz tam:
👈Jabłko w szlafroku - przepis:

Na każdym ciastku układamy plasterek jabłka, ciastko składamy na pół i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasteczka pieczemy około 20-25 minut (do zrumienienia) w 180 stopniach. Po upieczeniu obsypujemy cukrem pudrem. SMACZNEGO!

zupa z brązowego piwaprzepis na zupę z ciemnym piwem, krok po kroku.

Oryginalna zupa przypadnie do gustu wszystkim smakoszom ciemnego piwa. Danie przygotowuje się na bazie korzennych przypraw, śmietany kremówki, kurzych jaj, cukru oraz skórki od cytryny.
Składniki (na 4 porcje):1 butelka ciemnego piwa (500 ml),
1 laska cynamonu,
6 goździków,
skórka starta z cytryny,
5 żółtek kurzych jaj,
150 ml śmietany kremówki,
2 białka,
3 łyżki trzcinowego cukru,
3 łyżki białego cukru,
szczypta soli.

Kompot z dyni - przepis

Dynię obierz ze skóry i usuń pestki oraz włókna. Kawałki dyni pokrój w kostkę wielkości około 1,5 cm. Potrzebujesz 400 gramów gotowej dyni.

Do średniej wielkości garnka wlej litr wody. To cztery szklanki o pojemności 250 ml każda. Dużą cytrynę umieść w zlewie w małym durszlaku. Cytrynę sparz wrzątkiem z czajnika. Odkrój cztery plasterki a z reszt cytryny wyciśnij sok i wlej go do garnka z wodą.

Do garnka wsyp również trzy łyżki cukru oraz dodaj 12 całych goździków. Wodę z cukrem, sokiem z cytryny oraz z plasterkami cytryny doprowadź do wrzenia. Dodaj pokrojoną w kostkę dynię.


Możesz przykryć garnek przykrywką. Kompot dyniowy gotuj jeszcze pięć minut licząc od momentu ponownego zagotowania się kompotu. Możesz zmniejszyć moc palnika. Kompot ma się delikatnie gotować. Od razu po ugotowaniu można kompot przelać do szklanek. Dynia z kompotu jest jadalna!

Kolacz bożonarodzeniowy po śląsku - 
Najbardziej charakterystycznym śląskim ciastem wypiekanym z okazji świąt rodzinnych i dorocznych jest kołocz. Kołacz to pulchne, złociste, aromatyczne ciasto, wyjątkowo sprężyste, z rumianą, wypieczoną kruszonką, o słodkim, maślanym smaku, z nadzieniem serowym oraz makowym.

Hackerle – śląska potrawa sporządzana na zimno z wymoczonego i pokrojonego śledzia oraz ugotowanego jajka, ogórka kiszonego, cebuli, z dodatkiem pieprzu i musztardy. Najczęściej podawana z pieczywem

Bomby legnickie - przepis oryginalny z XIX w. 

Ciasto:

500 g mąki
400 g miodu
250 g cukru
200 g konfitury morelowej
150 g masła
125 g siekanych migdałów
50 g posiekanej galaretki cytrynowej w lukrze
50 g posiekanej galaretki pomarańczowej w lukrze
125 g rodzynek
2 łyżki kakao
1 łyżeczka przyprawy do piernika
4 ml rumu
4 jajka
1 paczuszka proszku do pieczenia
margaryna do natłuszczenia
bułka tarta do posypania

Na polewę:
200 g czekolady

Przygotowanie:
Miód, drobny cukier i masło mieszając roztopić, potem pozostawić do ostygnięcia. Jajka z kakao, migdałami, przyprawą do piernika i rumem wymieszać. Zmieszać to z proszkiem do pieczenia, mąką i dodać do tego wystudzoną mieszankę miodową, wymieszać.

Umyte, wysuszone rodzynki wymieszać z drobno pokrojonymi marcepanami, galaretką pomarańczową, galaretką cytrynową i konfiturą. Zamiast konfitury morelowej do nadzienia można też zastosować 100 g drobnych, upieczonych, kandyzowanych ananasów.

12 foremek na bomby natłuścić i posypać bułką tartą. Napełnić do połowy ciastem, na to położyć masę marcepanową i przykryć resztą ciasta. Piec w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku około 30 min. Czekoladową polewę roztopić i posmarować legnickie bomby.

Schlesisches Himmelreich (śląskie niebo)  przepis tej potrawy znajdziecie Państwo Tutaj albo wybrać się do Görlitz. - można go kupić tam w każdej restauracji.

Co roku przed  jarmarkiem piekarze Ruszowa mieli co robić, bo mieszkańcy przynosili wiele ciast do wypieku.

Na jarmark przybyli wszyscy krewni z okolicy, bo wiedzieli, że jest nie tylko ciasto owocowe i twarogowe z kawą ale także makowiec w różnych odmianach i bardzo popularna kruszonka.

Święta Bożego Narodzenia nie mogły się obyć bez, bułek i klusek makowych.
Wielu przejeżdżało z bardzo daleka , aby najeść się smakołykami.

Ślązak lubił dobrze zjeść. (M.Kutter)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz