Na ścianach domów w Ruszowie zachowały się duże napisy wykonane czerwoną farbą, która po 77 latach stała się brązowa. To ślady po propagandzie jaka towarzyszyła pierwszemu po wojnie referendum, które przeprowadzono w Polsce 30 czerwca 1946 r.
PPR wychodząc z faktyczną inicjatywą referendum miała na celu odsunięcie daty wolnych wyborów oraz sprawdzenie zakresu swoich wpływów w społeczeństwie. W szczególności liczyło na sprawdzenie czy w warunkach stosunkowo umiarkowanego nacisku administracyjnego i policyjnego, bez zmasowanego terroru oraz przy
maksymalizacji środków perswazyjnych można uzyskać w wolnych wyborach satysfakcjonujący wynik. Miało być sprawdzianem popularności rządzących krajem komunistów oraz przygotowaniem do fałszerstwa wyborów w 1947 roku. PSL natomiast pragnęło zademonstrować swoją przewagę nad PPR.Uczestniczącym w referendum zadano trzy pytania:
1. Czy jesteś za zniesieniem Senatu?
2. Czy chcesz utrwalenia w przyszłej Konstytucji ustroju gospodarczego, zaprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienie podstawowych gałęzi gospodarki krajowej, z zachowaniem ustawowych uprawnień inicjatywy prywatnej?
3. Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?
Wyniki referendum sfałszowano co obrazuje zestawienie danych oficjalnych i poufnych - dostępnych tylko dla wtajemniczonych :
Przed referendum przeprowadzono na szeroką skalę akcję propagandową. Hałsa i plakaty wisiały wszędzie wypisywano je na plotach i ścianach domów:
Propagandowe afisze i hasła:
Na murach tego domu przy ulicy Ratuszowej zachował się napis 3 X tak to słowa Polaka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz