W Rauscha przewagę stanowili ewangelicy. W 1937 roku do tego wyznania przyznawało się aż 3100 osób w Ruszowie i 981 w Kościelnej Wsi. Wyznanie katolickie deklarowało tylko 61 ruszowian i 221 wiernych z Kościelnej Wsi.
Pierwszy drewniany kościół katolicki w Kościelnej Wsi zbudowano prawdopodobnie już 1346 roku. Przetrwał on do XV wieku, czyli do czasu budowy w Ruszowie okazalej murowanej świątyni. Kościół św. Jerzego był we władaniu katolików do początku reformaci. Potem przejęli go protestanci, którzy dbali i
rozbudowywali ten budynek do 1945 roku.W Kościelnej Wsi istniała do 1906r. niewielka katolicka kaplica (w pobliżu obecnego gospodarstwa Pana Wasyluka). W samym tym roku zakończono budowę neogotyckiego kościoła katolickiego w Ruszowie. Kościół należał do parafii Iłowa skąd ksiądz Hein dojeżdżał do Ruszowa.
W 1904 roku powstała szkoła katolicka przy dzisiejszej ulicy Śródmiejskiej.
Fragment z „Gorlitzer Nachrichten und Anzeiger” z 1 września 1903 roku. „Negocjacje ze stroną rządową w sprawie budowy specjalnej szkoły katolickiej ustaliły: katolicka szkoła może powstać zgodnie z następującymi warunkami: państwo i gmina katolicka, każdy po połowie, kupią dla powstania szkoły katolickiej* od Ewangelickiego Towarzystwa Szkolnego nowy zbudowany w 1895 roku budynek szkoły przy ulicy Sródmiejskiej (Mittelstrasse) z przyległymi gruntami (plac ćwiczeń i zabaw), wyceniony przez rzeczoznawcę na wartość 18000 Marek'.
Podzial ludności według wyznania - stan z 1937 roku |
Kościół katolicki w Ruszowie |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz