niedziela, 20 sierpnia 2023

Nasz park + 2 nowe zdjęcia

Kwa, kwa zapraszam do parku
Park to prawdziwa perełka i chluba naszej miejscowości. Położony na stosunkowo niedużym, ale bardzo urozmaiconym obszarze, zachwyca różnorodnością szaty roślinnej, składającej się  się z pięknego starodrzewu, ciekawych krzewów, bylin i bujnej roślinności wodnej oraz bagiennej. Niektóre stare drzewa osiągają imponujące rozmiary. Rosnące przy płocie daglezje należą do najwyższych drzew w okolicy, a być może w Polsce. Dzięki właściwemu doborowi roślin wieloletnich, bujnie rozrastają się, nawet bez specjalnej pielęgnacji, poletka złożone z begonii i funki sinej. Wspaniale krzewi się roślinność wodna; kosaćce żółte  złocą brzegi sadzawek w okresie wiosennym, a latem rozpław sercolistny okala i  maluje na niebiesko pomost .

O wartości przyrodniczej parku stanowi nie tylko bogata szara roślinna, ale również zwierzęta, które się w nim zadomowiły (ptaki, owady, płazy ryby oraz drobne ssaki).
Wiosną  licznie odwiedzają stawy parkowe kaczki. 

Ekosystem parkowy jest bardzo delikatny. Jest to właściwie duży ogród przypałacowy otaczający okazałą wille, która stała w miejscu altany na górce.
Rekonstrukcję parku zawdzięczmy Burmistrzowi Andrzejowi Kutrowskiemu.  W tym roku ogród przeszedł renowację z inicjatywy sołtyski Edyty Petrunio.
Zadomowiły się w nim dinozaury. 

Na skutek osuszenia stawów, co trwało do lat 90. i obniżeniu poziomu wód gruntowych wyginęło wiele cennych roślin: Osiem 120 letnich dębów, 2 magnolie, rzadka odmiana pigwy oraz kilka drzew iglastych. 

Woda, ziemia i ludzie tworzą triadę, symbolizującą jedność świata, której dwa trzony, niebo i ziemia stanowi dominantę, a człowiek jest mile widzianym gościem - pod warunkiem, że nie zakłóca równowagi systemu.

W okresie międzywojennym istniał w Ruszowie inny park dworski. Mieścił się przy ulicy Borowskiej. Okazała willa Villa  Röhlich należała do właściciela pobliskiej huty szkła.W okresie wojny mieścił się w niej ponoć obóz szkoleniowy hitlerjugend.

Oba ogrody były własnością prywatną. Jedynym miejscem publicznym przed 1945 r. o charakterze parkowym był Gaj Honoru z pomnikiem poległych Rauszerów podczas I wojny światowej. 

Dawniej Gaj Honoru dzisiaj zwykły lasek

Park na co dzień śluzy mieszkańcom Ruszowa, podziwiają go nawet wycieczki z pobliskich miejscowości👇.

Park w Ruszowie



Bardzo wysokie daglezje

Tu stała willa  Herrmanna  - patrz zdjęcie poniżej

 




Nessi 

Ogród parkowy przy ulicy Borowskiej, poniżej  villa Röhlich
  ☝👇





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz