środa, 30 sierpnia 2023

Przedszkole w Ruszowie

Przed II wojną światową przedszkole, nazywane szkołą dla małych dzieci, mieściło się w 
budynku (dom P. Marcisiaków) przy dzisiejsze ulicy II Armii WP.
Wiele niemieckich kobiet chodziło codziennie do pracy. Wiedziały, że ich dzieci są w dobrych rękach. Przedszkole było prowadzone przez siostry ze zboru ewangelickiego. Na górze mieszkała  siostra  Emma. (MK)
Przez wiele lat po wojnie polskie przedszkole było ulokowane w tym samym budynku. Dopiero w 1975 r., z chwilą opuszczenia willi przy Ratuszowej  przez urzędników Gromadzkiej Rady Narodowej, po remoncie, Publiczne Przedszkole w Ruszowie znalazło tam nową, przestronniejszą siedzibę. Długoletnią dyrektorką placówki była Leokadia Piróg.

W budynku przy ulicy Ratuszowej, noszącą do lat 80. imię ZBOWiD, zaraz po wojnie urzędowały tu służby bezpieczeństwa, a piwnicy był urządzony karcer. Pamiątką po tamtym okresie były solidne kraty w oknach piwnicy i judasz w drzwiach do dawnej celi.

Od  1954  do 1975 roku miała w tym lokum swoją siedzibę Gromadzka Rada Narodowa w Ruszowie i biblioteka, potem przedszkole; najpierw państwowe, a teraz niepubliczne. Zarządzającymi (dyrektorkami) przedszkolem niepublicznym  były: Katarzyna Bonikowska (Grabowska), Maria Mieniek oraz Sylwia Lipska, która sprawuje tę funkcję do dnia dzisiejszego.

Oficjalni placówka nosi nazwę. Przedszkole Niepubliczne w Ruszowie  Akademia Wesołego Odkrywcy.

Proszę o dodatkowe informacje o przedszkolu (er)

Szkoła dla małych dzieci (przedszkole)

Dzisiejszy wygląd prywatnego domu, dawniej przedszkola

Przedszkole przy ulicy Ratuszowej 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz